Svenskere vedtager omstridt overvågningslov

Et beskedent flertal af svenske politikere stemte onsdag aften for øget overvågning i landet.

Artikel top billede

Et knebent flertal i den svenske rigsdag stemte onsdag aften for den omdiskutrede lovændring, som giver udvidede beføjelser til Forsvarets Radioanstalt (FRA.)

Efter onsdag aftens afstemninger stod det klart, at 143 medlemmer af Rigsdagen stemte for den omdiskuterede ændring, mens 138 stemte imod, skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Afstemningen kommer efter flere dage med intensive debatter i den svenske rigsdag.

Forud for afstemningen i Rigsdagen er der foregået en årelang offentlig debat om fordele og ulemper imod FRA's øgede muligheder for at overvåge data-og teletrafik ind og ud af Sverige.

Det vedtagne forslag er justeret i forhold til et tidligere på dagen fremlagt forslag, som blev forkastet som for vidtgående.

Den største ændring i det reviderede, vedtagne lovforslag er at der oprettes en kontrolinstans, som populært sagt skal kontrollere de kontrollerende.

Det var som ventet oppositionspartierne der stemte imod det internationalt omdiskuterede lovforslag, som menes at give den Svenske stat de hidtil mest vidtgående overvågningmuligheder i Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S