Svenskere vedtager omstridt overvågningslov

Et beskedent flertal af svenske politikere stemte onsdag aften for øget overvågning i landet.

Artikel top billede

Et knebent flertal i den svenske rigsdag stemte onsdag aften for den omdiskutrede lovændring, som giver udvidede beføjelser til Forsvarets Radioanstalt (FRA.)

Efter onsdag aftens afstemninger stod det klart, at 143 medlemmer af Rigsdagen stemte for den omdiskuterede ændring, mens 138 stemte imod, skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Afstemningen kommer efter flere dage med intensive debatter i den svenske rigsdag.

Forud for afstemningen i Rigsdagen er der foregået en årelang offentlig debat om fordele og ulemper imod FRA's øgede muligheder for at overvåge data-og teletrafik ind og ud af Sverige.

Det vedtagne forslag er justeret i forhold til et tidligere på dagen fremlagt forslag, som blev forkastet som for vidtgående.

Den største ændring i det reviderede, vedtagne lovforslag er at der oprettes en kontrolinstans, som populært sagt skal kontrollere de kontrollerende.

Det var som ventet oppositionspartierne der stemte imod det internationalt omdiskuterede lovforslag, som menes at give den Svenske stat de hidtil mest vidtgående overvågningmuligheder i Europa.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect