Svenskere vedtager omstridt overvågningslov

Et beskedent flertal af svenske politikere stemte onsdag aften for øget overvågning i landet.

Artikel top billede

Et knebent flertal i den svenske rigsdag stemte onsdag aften for den omdiskutrede lovændring, som giver udvidede beføjelser til Forsvarets Radioanstalt (FRA.)

Efter onsdag aftens afstemninger stod det klart, at 143 medlemmer af Rigsdagen stemte for den omdiskuterede ændring, mens 138 stemte imod, skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Afstemningen kommer efter flere dage med intensive debatter i den svenske rigsdag.

Forud for afstemningen i Rigsdagen er der foregået en årelang offentlig debat om fordele og ulemper imod FRA's øgede muligheder for at overvåge data-og teletrafik ind og ud af Sverige.

Det vedtagne forslag er justeret i forhold til et tidligere på dagen fremlagt forslag, som blev forkastet som for vidtgående.

Den største ændring i det reviderede, vedtagne lovforslag er at der oprettes en kontrolinstans, som populært sagt skal kontrollere de kontrollerende.

Det var som ventet oppositionspartierne der stemte imod det internationalt omdiskuterede lovforslag, som menes at give den Svenske stat de hidtil mest vidtgående overvågningmuligheder i Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job