Fredagens aviser om it

Teleselskaber dumper prisen på mobilt bredbånd, TDC Play overstiger forventningerne, Rehfeld på business intelligence opkøb, danskerne er vilde med blogs.

Teleselskaber dumper prisen på mobilt bredbånd

Er du bredbåndskunde hos et af de store teleselskaber, så vil du sandsynligvis snart modtage et slagtilbud på mobilt bredbånd. I næste måned vil Cybercitys 290.000 kunder få tilbudt en mobil bredbåndsløsning hos søsterselskabet Sonofon for 99 kroner. Inden for de næste 14 dage vil TDC's fastnetkunder ligeledes blive tilbudt en mobilbredbåndsløsning.
(Børsen)

TDC Play overstiger forventningerne

På blot tre måneder er der blevet downloadet 3,6 millioner stykker musik fra TDC Play. Til sammenligning bliver der på en gennemsnitlig måned solgt 800.000 fysiske og digitale singler og albums i Danmark. Søren Tvilsted leder af TDC Musik oplyser, at TDC Play allerede på nuværende tidspunkt har indfriet forventningerne til 2008.
(Børsen)

Rehfeld på business intelligence opkøb

Det københavnske it-firma Rehfeld opkøber den svenske Sigma-koncerns danske business intelligence aktiviteter. Rehfeld omsætter for cirka 20 millioner kroner om året og har 32 ansatte. Efter overtagelsen forventes medarbejderstyrken at tælle 40 mand.
(Erhvervsbladet)

Danskerne er vilde med blogs

Hver tiende danske mand skriver blogs, og hver fjerde mand har læst en blog. Tallet er lidt lavere for de danske kvinder, hvor 8 procent selv skriver blogs og hver femte læser blogs. Det viser tal fra Danmarks Statistik. Tallene viser også, at lavtlønnede blogger mere end højtuddannede med høj indkomst.
(Politiken)

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S