Danske iPhone-folk blæser til mail-storm mod Telia

Telia er kommet under angreb fra danske iPhone-fans, der ønsker data-flatrate på iPhone-abonnementet. Teleselskabet mener, at debatten er unuanceret.

Artikel top billede

En gruppe af iPhone- og Mac-fans raser over, at teleselskabet Telia kun tillader gratis surfen op til 300 megabyte (MB) via sit iPhone-salg, inden man skal betale for data-trafikken.

10.000 personer har i følge folkene bag protesten meldt sig under fanerne hos det danske iPhone community, og de vil spamme Telias pressechef Rune Fick Hansen med standard-mails inden 11. juli, når iPhone-salget starter med en abonemmentspris på 599 kroner om måneden.

"Til sådan en pris forlanger vi helt konkret fri data," lyder det talsmændene Ulrik og Morten på hjemmesiden vildmediphone.dk.

I mailen til Telia opfordrer iPhone-gruppen teleselskabet til at se det fornuftige i, at man giver brugerne fri datatrafik, så Telia og de mange iPhone-fanatikere kan fortsætte "hånd i hånd i fremtiden".

Få daglige hjemmesider

Telia har ellers fortalt, at de 300 MB giver adgang til flere tusinde normale hjemmesider.

Men det får ikke Vild med iPhone-gruppen til at helme.

I stedet viser de pris-eksempler på, at brugen af Google Maps via GPRS koster 2 MB for at navigere omkring 50 kilometer fra Helsingør til København, samt at tv2.dk koster 5,5 MB.

"Det vil altså sige, at hvis man bruger sin iPhone uden bekymring, så snakker vi nemt fra 20 til 40 MB om dagen. Selvfølgelig varierer det fra person til person, men dette er også kun for at bevise at 300 MB er ALT for lidt. Man vil altid skulle gå og 'passe på'," skriver gruppen på sitet.

Unuanceret debat

Telias pressechef, Rune Fick Hansen, har siden weekendens begyndelse modtaget 229 næsten enslydende mails, der kræver flatrate på datapriserne.

Han forstår dog ikke helt, hvorfor afsenderne ikke ser de muligheder i gratis trafik via hotspots og downloads i privaten.

"Jeg er overrasket over, at debatten om de 300 MB er så unuanceret. 80 til 90 procent af alle downloads sker i hjemmet, hvor folk ofte har flatrate, og så har de altså også muligheden for at benytte gratis WiFi samt hotspots på rigtig mange hoteller, cafeer og biblioteker," lyder det fra Rune Fick Hansen.

Han har modtaget over 2.000 mails, der spænder lige fra varme hilsner til hade-mails.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S