Danske iPhone-folk blæser til mail-storm mod Telia

Telia er kommet under angreb fra danske iPhone-fans, der ønsker data-flatrate på iPhone-abonnementet. Teleselskabet mener, at debatten er unuanceret.

Artikel top billede

En gruppe af iPhone- og Mac-fans raser over, at teleselskabet Telia kun tillader gratis surfen op til 300 megabyte (MB) via sit iPhone-salg, inden man skal betale for data-trafikken.

10.000 personer har i følge folkene bag protesten meldt sig under fanerne hos det danske iPhone community, og de vil spamme Telias pressechef Rune Fick Hansen med standard-mails inden 11. juli, når iPhone-salget starter med en abonemmentspris på 599 kroner om måneden.

"Til sådan en pris forlanger vi helt konkret fri data," lyder det talsmændene Ulrik og Morten på hjemmesiden vildmediphone.dk.

I mailen til Telia opfordrer iPhone-gruppen teleselskabet til at se det fornuftige i, at man giver brugerne fri datatrafik, så Telia og de mange iPhone-fanatikere kan fortsætte "hånd i hånd i fremtiden".

Få daglige hjemmesider

Telia har ellers fortalt, at de 300 MB giver adgang til flere tusinde normale hjemmesider.

Men det får ikke Vild med iPhone-gruppen til at helme.

I stedet viser de pris-eksempler på, at brugen af Google Maps via GPRS koster 2 MB for at navigere omkring 50 kilometer fra Helsingør til København, samt at tv2.dk koster 5,5 MB.

"Det vil altså sige, at hvis man bruger sin iPhone uden bekymring, så snakker vi nemt fra 20 til 40 MB om dagen. Selvfølgelig varierer det fra person til person, men dette er også kun for at bevise at 300 MB er ALT for lidt. Man vil altid skulle gå og 'passe på'," skriver gruppen på sitet.

Unuanceret debat

Telias pressechef, Rune Fick Hansen, har siden weekendens begyndelse modtaget 229 næsten enslydende mails, der kræver flatrate på datapriserne.

Han forstår dog ikke helt, hvorfor afsenderne ikke ser de muligheder i gratis trafik via hotspots og downloads i privaten.

"Jeg er overrasket over, at debatten om de 300 MB er så unuanceret. 80 til 90 procent af alle downloads sker i hjemmet, hvor folk ofte har flatrate, og så har de altså også muligheden for at benytte gratis WiFi samt hotspots på rigtig mange hoteller, cafeer og biblioteker," lyder det fra Rune Fick Hansen.

Han har modtaget over 2.000 mails, der spænder lige fra varme hilsner til hade-mails.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job