Danske iPhone-folk blæser til mail-storm mod Telia

Telia er kommet under angreb fra danske iPhone-fans, der ønsker data-flatrate på iPhone-abonnementet. Teleselskabet mener, at debatten er unuanceret.

Artikel top billede

En gruppe af iPhone- og Mac-fans raser over, at teleselskabet Telia kun tillader gratis surfen op til 300 megabyte (MB) via sit iPhone-salg, inden man skal betale for data-trafikken.

10.000 personer har i følge folkene bag protesten meldt sig under fanerne hos det danske iPhone community, og de vil spamme Telias pressechef Rune Fick Hansen med standard-mails inden 11. juli, når iPhone-salget starter med en abonemmentspris på 599 kroner om måneden.

"Til sådan en pris forlanger vi helt konkret fri data," lyder det talsmændene Ulrik og Morten på hjemmesiden vildmediphone.dk.

I mailen til Telia opfordrer iPhone-gruppen teleselskabet til at se det fornuftige i, at man giver brugerne fri datatrafik, så Telia og de mange iPhone-fanatikere kan fortsætte "hånd i hånd i fremtiden".

Få daglige hjemmesider

Telia har ellers fortalt, at de 300 MB giver adgang til flere tusinde normale hjemmesider.

Men det får ikke Vild med iPhone-gruppen til at helme.

I stedet viser de pris-eksempler på, at brugen af Google Maps via GPRS koster 2 MB for at navigere omkring 50 kilometer fra Helsingør til København, samt at tv2.dk koster 5,5 MB.

"Det vil altså sige, at hvis man bruger sin iPhone uden bekymring, så snakker vi nemt fra 20 til 40 MB om dagen. Selvfølgelig varierer det fra person til person, men dette er også kun for at bevise at 300 MB er ALT for lidt. Man vil altid skulle gå og 'passe på'," skriver gruppen på sitet.

Unuanceret debat

Telias pressechef, Rune Fick Hansen, har siden weekendens begyndelse modtaget 229 næsten enslydende mails, der kræver flatrate på datapriserne.

Han forstår dog ikke helt, hvorfor afsenderne ikke ser de muligheder i gratis trafik via hotspots og downloads i privaten.

"Jeg er overrasket over, at debatten om de 300 MB er så unuanceret. 80 til 90 procent af alle downloads sker i hjemmet, hvor folk ofte har flatrate, og så har de altså også muligheden for at benytte gratis WiFi samt hotspots på rigtig mange hoteller, cafeer og biblioteker," lyder det fra Rune Fick Hansen.

Han har modtaget over 2.000 mails, der spænder lige fra varme hilsner til hade-mails.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos