Overblik over Roskilde Festivals it-system

Sags- og log-database: Her registreres for eksempel, hvis der problemer med det opstillede it-udstyr, eller hvis der er brand i et camping-telt.

Scene- og produktionsudstyr: Her registreres alt, der har at gøre med de optrædende på festivalen lige fra booking af kunstnere, lønudbetaling til kunstnere, sceneproduktion og transit af kunstnerne.

Hittegods: Her registreres alle de ting, der bliver indleveret på festivalens hittegodskontor.

Grej og budgetsystem: Her foregår bestilling af medarbejderarmbånd, bestilling af udstyr som pc’er, dankort- og kasseterminaler, ud- og indlevering af andet udstyr og varer samt ikke mindst budgetlægning.

Seks akkrediteringsdatabaser: Her er alle de forskellige typer af gæster og frivillige registreret. Der er databaser over de frivillige, foreninger, medier, forældre/børn/gæst, leverandør/sponsor/gæst samt særaftaler.

Tilbage til hovedartiklen

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Logistisk sagsbehandler til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager, Maverick

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job