Onsdagens aviser om it

Danskere tager IP-tv til sig. TDC overvejer ny nummeroplysning. It-firma klar til udlandsopkøb.

Danskere tager ip-tv til sig

Efter et langt tilløb er IP-tv for alvor ved at være etableret på det danske marked. Ifølge IT- og Telestyrelsens seneste telestatistik havde 59.000 danskere et abonnement på IP-tv ved udgangen af 2007. Omkring 40 procent er dog kunder hos mobilselskabet 3, der kan se IP-tv på deres mobiltelefoner. I maj gik Telia ind på markedet for IP-tv, og Sonofon/Telenor er også på vej med en løsning. Flere el-selskaber tilbyder også ip-tv. ”Flere end 85 procent af vores bredbåndskunder har valgt også at købe abonnement på IP-tv,” siger Jan Bach Jensen, markedschef i EnergiMidt. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

TDC overvejer ny nummeroplysning

IT- og Telestyrelsen fastholder en uklar vurdering af, om et udbud af nummeroplysningen 118 er en virksomhedsoverdragelse. TDC truer med retssag og frygter massefyring. Hvis TDC taber udbuddet om at drive nummeroplysnigen 118, kan det betyde, at TDC åbner en helt ny service. Der er usikkerhed om, hvorvidt en eventuelt ny aktør skal overtage telefonnummeret, eller både nummeret samt de 500 medarbejdere, der driver servicen i dag. ”Jeg er fuldstændig uforstående over for den manglende politiske vilje til at skabe trygge rammer for 118-medarbejderne” siger Jens Alder, koncernchef i TDC: Hvis TDC sidder med 500 medarbejdere, når udbuddet er færdigt, overvejer selskabet at oprette en ny nummeroplysning, der skal konkurrere med den nuværende. (Børsen)

It-firma klar til udlandsopkøb

Danske Norriq trodser finanskrisen og skaffer en halv milliard kroner til europæisk storoffensiv. Norriq, der har specialiseret sig i at sælge, implementere og drive økonomi- og andre forretningssystemer fra Microsoft. Hvis opkøbsforhandlingerne går som planlagt, vil Norriq efter sommer have 400 ansatte og egen repræsentation i en lille håndfuld lande. ”Vi kommer til at følge den strategi, som vi lagde ved etableringen, om at vi vil ekspandere i Europa, primært ved at se os om efter lignende firmaer,” siger Bo Martinsen, administrerende direktør i Norriq. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S