50 unge bruger sommerferien som spiludviklere

En hektisk uge som spiludviklere venter 50 unge på årets Game Development Camp i Aalborg. Målet er at få gymnasieuddannede unge lokket ind i spilbranchen.

Artikel top billede

50 unge fra gymnasie-uddannelserne indtager på søndag og en uge frem Aalborg Universitet for at lære om spiludvikling.

Målet er at tilbyde ikke-indviede indblik i spilverdenen gennem syv dage med et intenst undervisningsprogram med samtidig mulighed for at udvikle spil. Ugen byder på alt fra udenlandske stjerne-forelæsere til udviklere fra danske sucess-spilfirmaer.

Ungdommens Naturvidenskabelige Forening har i flere år afholdt det populære arrangement, som allerede for længe siden har fyldt deltagerlisten til årets Game Development Camp ud.

Meningen er at give unge smag for naturvidenskab. Og især for at lave spil, fortæller Emil Kjæhr, der er presseansvarlig og frivillig hos Game Development Camp 2008.

"Vi prøver at simulere den virkelige verden ved at hive folk ind fra blandt andet IO Interactive," siger Emil Kjærh.

Deltagernes arbejde frem mod et færdigt spil til bedømmelse kommer derfor til at foregå i mindre teams af omkring seks personer, som består af både udviklere og grafikere. Spillet skal laves i campens eget udviklingsmiljø Blender, og skal primært udvikles på pc.

Og undervisningsniveauet i løbet af ugen ligger på højt plan, fortæller Emil Kjæhr.

"Derfor tror vi også at de hold og hele produktionen kommer til at minde så meget som muligt som den virkelige verden," siger han.

Frit løb for fantasien

I modsætning til tidligere år er det mere frit, hvilke styreenheder deltagerne vil bruge til deres spil. Sidste år lå fokus sammen med webcam på den banebrydende Wii-remote fra Nintendo. Men i år er det helt frit, hvordan brugeren skal styre det færdige spil.

"Nu har vi efterhånden så meget erfaring, at vi vil kunne hjælpe og undervise i alle tingene," siger Emil Kjæhr.

Derned er der altså frie muligheder for ideer. Og det gør arrangørerne apændte på at de hvad der kommer ud af at lade deltagerne bruge løs af fantasien, fortæller Emil Kjæhr.

Deltagerens arbejdsdag fra 08.30 til 16.00 på campen kommer også til at ligne virkeligheden. Men om aftenen vil der være forelæsninger fra spiludviklere, undervisere og andre professionelle fra spilbranchen. Rækkefølgen af foredragene er planlagt, så indholdet bliver mere og mere konkret og dermed passer til det daglige arbejde.

"Vi ved af erfaring fra tidligere år, at man sagtens kan nå at lave rigtig gode spil på seks dage," siger Emil Kjæhr.

Meningen med Game Development Camp er at få unge til at vælge en uddannelse indenfor området. Ifølge Emil Kjærh ikke er lavet statistik på, hvor mange af de tidliger deltagere der har taget fat på en uddannelse indenfor feltet.

Men en række af de nuværende frivillige har selv valgt spilvejen efter at være startet som deltagere på den aalborgensiske spilcamp, fortæller Emil Kjærh.

Læs mere om Game Development Camp 2008 her

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S