Danske dating-sider i spam-krig

Freeway og OnlineVision, der står bag store danske dating-sider, er gået i kødet på hinanden på grund af spam-beskyldninger.

Artikel top billede

Vores brugere overdynges med mails fra konkurrerende dating-sider, lyder det fra Freeway, der står bag dating.dk.

Det passer overhovedet ikke, siger OnlineVision, der er mål for beskyldningerne.

Sådan lyder konflikten mellem bagmændene af Danmarks store online dating-sider.

Overvejer retssag

Omfanget af de mange spam-mails er nu så stort, at Freeway overvejer retslige skridt mod auktionsdate.dk og strandbabe.dk, der ifølge Freeway henvises til i de uønskede elektroniske postmeddelelser. Det skriver Politiken.

Firmaet OnlineVision, der står bag de to spam-beskyldte dating-sider, afviser dog anklagerne blankt.

"Jeg ved ikke hvem, der står bag, men det vil jeg da prøve at finde ud af," siger Jacob Tannis, der står bag OnlineVision.

Ifølge Freeway drejer det sig om mængder på op til 20.000 spam-mails om ugen, der kommer fra OnlineVision.

"Jeg kan se i vores systemer, at visse brugere af og til sender 500 reklamebeskeder fra auktionsdate.dk og derefter 500 reklamebeskeder fra strandbabe.dk," fortæller Niels Thrane, der er udviklingschef hos Freeway, til Politiken.

Ifølge Jacob Tannis er det dog ikke OnlineVision, der afsender mails. Hans forklaring er, at det er brugerne selv, som afsender de elektroniske breve for at opnå større bud på auktionerne.

Bekymrende dates

Auktionsdate.dk er et kontroversielt websted, der tidligere har tiltrukket sig mediernes opmærksomhed.

Auktionsdates rammer for at sælge dates til højestbydende har eksempelvis givet anledning til bekymring hos Dorit Otzen, der er forstander for Reden-Stop Kvindehandel.

"Jeg er sikker på, at de unge ikke selv opfatter det som prostitution, men det er det altså i en eller anden udstrækning. Det er farligt, for jo yngre man er, jo dårligere er man til at sætte grænser, og jo større er risikoen for, at det sætter sig spor," har hun tidligere udtalt til MetroXpress.

Catjaya Ascher, der er næstformand i Dansk Sexologforening, er helt enig i denne betragtning.

Stifteren af auktionsdate.dk, Jacob Tannis, fastholder dog overfor MetroXpress, at aktiviteten er uskadelig.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S