Ubuntu opruster til forretnings-Linux

Ubuntu vil have en fod indenfor hos virksomhederne, og nu begynder tingene at falde på plads.

Artikel top billede

Ubuntu er et velkendt styresystem blandt almindelige Linux-brugere, men farvoritrollen er langt fra den samme blandt it-chefer. Dette skal der nu laves om på.

Ubuntu opruster nemlig med fokus på forretnings-software til både SMB- og enterprise-segmentet. Det skriver networkworld.

Firmaet Canonical, der står bag distributionen, har længe udtrykt interesse for at få foden indenfor i erhvervslivet, og nu annoncerer firmaet en plan for, hvordan Ubuntu skal blive en forretnings-distribution.

Det første skridt mod virksomheder blev offentliggjort den 5. august på LinuxWorld i San Francisco, hvor IBM, Ubuntu, Red Hat og Novell luftede et samarbejde, der skal være et alternativ til Microsoft på skrivebordet.

De næste skridt, der skal bringe Ubuntu ind i varmes hos virksomhederne er, at gøre det lige så enkelt at installere Ubuntu i virksomhedsregi som på privat-computeren.

Fokus på forretnings-applikationer

Sidste del af tretrinsraketten er at tilføje forretnings-applikationer til distributionen.

Canonical er således allerede klar til at udsende håndteringsværktøjer til DB2- og Informix-databaser.

Herudover har Ubuntu-folkene indgået et samarbejde med firmaet Alfresco, der er et open source-baseret indholdsstyringssystem, som kan afløse Microsoft SharePoint.

Alfresco Enterprise 3 skulle være klar til download senere på året.

Sidst men ikke mindst vil Canonical tilbyde Unison, der er en komplet pakke, som indeholdende en kombination af telefonsystem, e-mail og instant-messenger, designet til små og mellemstore virksomheder (SMB).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S