Eksperter advarer mod borgerkort med fingeraftryk

Hvis det står til videnskabsminister Helge Sander, skal danskerne have et borgerkort, der baserer sig på fingeraftryk. Men eksperter advarer: "Det kan gå ud over sikkerheden."

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander og IT- og Telestyrelsen har ambitioner om, at danskerne skal have et borgerkort, der baserer sig på brug af fingeraftryk. Et såkaldt biometrisk borgerkort, der kan give adgang til et hav af offentlige og private services.

Men sikkerhedseksperter sår nu tvivl om sikkerheden ved sådan et borgerkort, hvis man vælger at lade et fingeraftryk træde i stedet for en pinkode.

Det er ellers en af de modeller, som IT- og Telestyrelsen overvejer.

"Vi gør os tanker om et borgerkort, hvor fingeraftryk kan erstatte en pinkode. Men vi er stadig på visionsstadiet, derfor kan mange ting nå at ændre sig og sikkerhedsløsningerne kan variere alt efter, hvilken service kortet skal bruges til," siger Palle H. Sørensen, leder af Center for Digital Signatur i IT- og Telestyrelsen.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS råder dog IT- og Telestyrelsen til ikke at stirre sig blind på en biometrisk løsning.

"Det er tyndt at tro, at løsningen udelukkende kan basere sig på biometri. Det er stadigvæk en meget ung teknologi i sikkerhedsmæssig sammenhæng, og kortet bliver nøglen til en lang række følsomme informationer. Derfor er det alfa og omega, at designet bliver sikkert," siger Peter Kruse.

Du kan ikke skifte fingeraftryk

Peter Kruse understreger, at det vigtigt at få sikkerhed for, at et fingeraftryk ikke kan kopieres. Fordi biometriens store svaghed er, at den i modsætning til en kode ikke er dynamisk.

"En kode er dynamisk. Det vil sige, at du kan skifte den øjeblikkeligt, hvis du finder ud af, at du er blevet udsat for misbrug. Men det er som bekendt væsentligt mere besværligt at få et nyt fingeraftryk," siger Peter Kruse.

Den bekymring er sikkerhedsekspert Ulf Munkedal fra sikkerhedsfirmaet FortConsult enig i.

"Biometriske løsninger er fede, hvis man bruger dem som supplement til en kode, men biometrien mangler dynamik. Derfor vil jeg advare mod, at man erstatter koder med eksempelvis et fingeraftryk," siger Ulf Munkedal.

Begge sikkerhedseksperter er enige om, at biometri kan være med til styrke sikkerheden ved løsningen - hvis det kombineres med en kode.

Kortet har lange udsigter

De sikkerhedsmæssige overvejelser kan være en medvirkende årsag til, at Helge Sander tidligere på ugen måtte erkende, at et biometrisk borgerkort ikke bliver aktuelt inden for de næste fem år.

Det er på trods af, at Helge Sander under det seneste valgkamp gjorde det klart, at det biometriske borgerkort vil blive et af hans store projekter i den kommende valgperiode.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job