Beskyttelse af passwords

Tilbage til hovedartiklen

Tyveri af passwords er en af de største farer for privatlivs-krænkelse, en internetbruger udsættes for. Med de følgende downloads kan du holde dine passwords for dig selv og samtidig holde styr på dem.

KeePass Password Safe

De fleste har massevis af passwords til hjemmesider, e-mails, netbank og så videre. Men uanset hvor meget antivirus-software og antimalware du bruger, har du et problem, hvis dit password bliver stjålet.

KeePass Password Safe tilbyder en nem måde at holde styr på alle dine passwords på og samtidig holde dem sikre. Du får mulighed for at gemme alle dine passwords i en let og brugervenlig database, og programmet krypterer databasen, så kun du har adgang til den. Du kan låse den med et master-password eller en filnøgle.

Programmet gemmer alle dine passwords i grupper, så du hurtigt kan finde det, du skal bruge. Og du kan nemt flytte rundt på dine passwords, kopiere dem til dit clipboard og sætte dem ind på en hjemmeside eller en applikation med hot-key. Du kan også søge efter passwords og printe og eksportere dem i forskellige formater, blandt andet som CSV-, HTML-, TXT- og XML-fil. Du kan også importere dem.

Applikationen kan også generere passwords, der er svære at knække, for dig - en rar funktion for folk, der vil gøre deres passwords ekstra sikre.

KeyScrambler Personal

Denne add-in til Internet Explorer og Firefox giver dig en nem måde at sikre dine passwords på. Når du skriver dit password, 'scrambler' KeyScrambler Personal det, sådan at de oplysninger der sendes over internettet ikke matcher det, du skriver. På den måde kan en tyv på lur ikke stjæle dine personlige oplysninger.

Der ligger et lille ikon i bunden af din skærm, der fortæller, at KeyScrambler Personal arbejder. Efterhånden som du skriver, kan du også se den 'scramblede' tekst, programmet sender.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo