Falsk CNN-spam muterer igen, igen

De massive spam-angreb, der udgiver sig for at være nyheder fra de helt store nyhedstjenester, fortsætter med ny afsender.

Artikel top billede

Det massive CNN-spam-angreb, der er rullet ind over verdens computere i den seneste tid, ser ikke ud til at ophører endnu.

En ny variant, der udgiver sig for at være fra nyhedsmediet MSNBC, er nemlig dukket op.

Formålet med udsendelserne er at inficere computere ved at narre brugere til at klikke på links i spam-meddelelser.

Angriberne udsender den uønskede post med op til 11 millioner meddelelser i timen.

Anvender ny nyhedstjeneste

Først udgav spam-mailen sig for at være en CNN Alert og siden fra nyhedstjenesten BBC.

Nu lander endnu en spam-bølge så i verdens digitale postkasser, denne gang i form af en falsk udsendelse fra nyhedstjenesten MSNBC.

Sikkerhedsfirmaet CSIS, der har rapporteret om spam-mailen siger, at det tydeligvis er den samme aggressive band, der står bag denne omgang falsk nyheds-spam.

Samtidig vurderes det, at flere lignende eksempler vil følge i kølvandet på de tre kendte eksempler.

I MSNBC-spam-mailen er et link, der henviser til en såkaldt drive-by/download-server.

CSIS mener der er god grund til at tro at de web-servere, som anvendes i dette angreb er kompromitterede maskiner, som har uploadet indhold via FTP og derved også eksponeret deres brugernavn og passwords til den gruppe, der står bag udsendelserne.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo