Falsk CNN-spam muterer igen, igen

De massive spam-angreb, der udgiver sig for at være nyheder fra de helt store nyhedstjenester, fortsætter med ny afsender.

Artikel top billede

Det massive CNN-spam-angreb, der er rullet ind over verdens computere i den seneste tid, ser ikke ud til at ophører endnu.

En ny variant, der udgiver sig for at være fra nyhedsmediet MSNBC, er nemlig dukket op.

Formålet med udsendelserne er at inficere computere ved at narre brugere til at klikke på links i spam-meddelelser.

Angriberne udsender den uønskede post med op til 11 millioner meddelelser i timen.

Anvender ny nyhedstjeneste

Først udgav spam-mailen sig for at være en CNN Alert og siden fra nyhedstjenesten BBC.

Nu lander endnu en spam-bølge så i verdens digitale postkasser, denne gang i form af en falsk udsendelse fra nyhedstjenesten MSNBC.

Sikkerhedsfirmaet CSIS, der har rapporteret om spam-mailen siger, at det tydeligvis er den samme aggressive band, der står bag denne omgang falsk nyheds-spam.

Samtidig vurderes det, at flere lignende eksempler vil følge i kølvandet på de tre kendte eksempler.

I MSNBC-spam-mailen er et link, der henviser til en såkaldt drive-by/download-server.

CSIS mener der er god grund til at tro at de web-servere, som anvendes i dette angreb er kompromitterede maskiner, som har uploadet indhold via FTP og derved også eksponeret deres brugernavn og passwords til den gruppe, der står bag udsendelserne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S