Spar roaming-taksten med papirtyndt sim-kort

Operatøren Starhub omgår udgifterne til roaming med et papirtyndt kontant-kort, der lægges oven på det eksisterende sim-kort.

Artikel top billede

Mobiloperatøren Starhub, der opererer i Singapore, går helt nye veje for at begrænse de skyhøje udgifter til roaming for udlændinge i operatørernes net.

Firmaet tilbyder således et mini-sim-kort, der kan benyttes sammen med det eksisterende sim-kort i telefonen.

På denne vis skulle det være muligt at ringe i og ud af Singapore til lokal takst, samtidig med, at man er tilgængelig på sit almindelige mobilnummer.

Enkel og genial

Løsningen er lige så enkel, som den er genial.

Når man ankommer til Singapore skal man anskaffe sig et EZ Travel SIM, der er et papirtyndt sim-kort med kontantbetalingsabonnement.

Herefter tager man sit almindelige sim-kort ud af telefonen, lægger det tynde ekstra-kort oven på og placerer hele herligheden i telefonen igen.

Hvis tingene fungerer som Starhub lover, kan man nu skifte mellem de to kort og derved vælge det lokale kort, når man skal ringe og derved spare udgifterne til roaming.

Starhub siger i en pressemeddelelse, at EZ Travel SIM-kortet bliver lanceret til turister i næste uge, og udbyderen fortæller samtidig, at den er klar med udvidelser til andre målgrupper i nær fremtid.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job