Spar roaming-taksten med papirtyndt sim-kort

Operatøren Starhub omgår udgifterne til roaming med et papirtyndt kontant-kort, der lægges oven på det eksisterende sim-kort.

Artikel top billede

Mobiloperatøren Starhub, der opererer i Singapore, går helt nye veje for at begrænse de skyhøje udgifter til roaming for udlændinge i operatørernes net.

Firmaet tilbyder således et mini-sim-kort, der kan benyttes sammen med det eksisterende sim-kort i telefonen.

På denne vis skulle det være muligt at ringe i og ud af Singapore til lokal takst, samtidig med, at man er tilgængelig på sit almindelige mobilnummer.

Enkel og genial

Løsningen er lige så enkel, som den er genial.

Når man ankommer til Singapore skal man anskaffe sig et EZ Travel SIM, der er et papirtyndt sim-kort med kontantbetalingsabonnement.

Herefter tager man sit almindelige sim-kort ud af telefonen, lægger det tynde ekstra-kort oven på og placerer hele herligheden i telefonen igen.

Hvis tingene fungerer som Starhub lover, kan man nu skifte mellem de to kort og derved vælge det lokale kort, når man skal ringe og derved spare udgifterne til roaming.

Starhub siger i en pressemeddelelse, at EZ Travel SIM-kortet bliver lanceret til turister i næste uge, og udbyderen fortæller samtidig, at den er klar med udvidelser til andre målgrupper i nær fremtid.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura