Spar roaming-taksten med papirtyndt sim-kort

Operatøren Starhub omgår udgifterne til roaming med et papirtyndt kontant-kort, der lægges oven på det eksisterende sim-kort.

Artikel top billede

Mobiloperatøren Starhub, der opererer i Singapore, går helt nye veje for at begrænse de skyhøje udgifter til roaming for udlændinge i operatørernes net.

Firmaet tilbyder således et mini-sim-kort, der kan benyttes sammen med det eksisterende sim-kort i telefonen.

På denne vis skulle det være muligt at ringe i og ud af Singapore til lokal takst, samtidig med, at man er tilgængelig på sit almindelige mobilnummer.

Enkel og genial

Løsningen er lige så enkel, som den er genial.

Når man ankommer til Singapore skal man anskaffe sig et EZ Travel SIM, der er et papirtyndt sim-kort med kontantbetalingsabonnement.

Herefter tager man sit almindelige sim-kort ud af telefonen, lægger det tynde ekstra-kort oven på og placerer hele herligheden i telefonen igen.

Hvis tingene fungerer som Starhub lover, kan man nu skifte mellem de to kort og derved vælge det lokale kort, når man skal ringe og derved spare udgifterne til roaming.

Starhub siger i en pressemeddelelse, at EZ Travel SIM-kortet bliver lanceret til turister i næste uge, og udbyderen fortæller samtidig, at den er klar med udvidelser til andre målgrupper i nær fremtid.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S