Spar roaming-taksten med papirtyndt sim-kort

Operatøren Starhub omgår udgifterne til roaming med et papirtyndt kontant-kort, der lægges oven på det eksisterende sim-kort.

Artikel top billede

Mobiloperatøren Starhub, der opererer i Singapore, går helt nye veje for at begrænse de skyhøje udgifter til roaming for udlændinge i operatørernes net.

Firmaet tilbyder således et mini-sim-kort, der kan benyttes sammen med det eksisterende sim-kort i telefonen.

På denne vis skulle det være muligt at ringe i og ud af Singapore til lokal takst, samtidig med, at man er tilgængelig på sit almindelige mobilnummer.

Enkel og genial

Løsningen er lige så enkel, som den er genial.

Når man ankommer til Singapore skal man anskaffe sig et EZ Travel SIM, der er et papirtyndt sim-kort med kontantbetalingsabonnement.

Herefter tager man sit almindelige sim-kort ud af telefonen, lægger det tynde ekstra-kort oven på og placerer hele herligheden i telefonen igen.

Hvis tingene fungerer som Starhub lover, kan man nu skifte mellem de to kort og derved vælge det lokale kort, når man skal ringe og derved spare udgifterne til roaming.

Starhub siger i en pressemeddelelse, at EZ Travel SIM-kortet bliver lanceret til turister i næste uge, og udbyderen fortæller samtidig, at den er klar med udvidelser til andre målgrupper i nær fremtid.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job