Spar roaming-taksten med papirtyndt sim-kort

Operatøren Starhub omgår udgifterne til roaming med et papirtyndt kontant-kort, der lægges oven på det eksisterende sim-kort.

Artikel top billede

Mobiloperatøren Starhub, der opererer i Singapore, går helt nye veje for at begrænse de skyhøje udgifter til roaming for udlændinge i operatørernes net.

Firmaet tilbyder således et mini-sim-kort, der kan benyttes sammen med det eksisterende sim-kort i telefonen.

På denne vis skulle det være muligt at ringe i og ud af Singapore til lokal takst, samtidig med, at man er tilgængelig på sit almindelige mobilnummer.

Enkel og genial

Løsningen er lige så enkel, som den er genial.

Når man ankommer til Singapore skal man anskaffe sig et EZ Travel SIM, der er et papirtyndt sim-kort med kontantbetalingsabonnement.

Herefter tager man sit almindelige sim-kort ud af telefonen, lægger det tynde ekstra-kort oven på og placerer hele herligheden i telefonen igen.

Hvis tingene fungerer som Starhub lover, kan man nu skifte mellem de to kort og derved vælge det lokale kort, når man skal ringe og derved spare udgifterne til roaming.

Starhub siger i en pressemeddelelse, at EZ Travel SIM-kortet bliver lanceret til turister i næste uge, og udbyderen fortæller samtidig, at den er klar med udvidelser til andre målgrupper i nær fremtid.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S