Vi vil have mere batteri på smartphones

Kraftigere batterier er smartphone-ejernes største ønske - det er i hvert fald batteri-levetiden, de er mindst tilfredse med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens smartphones er spækkede med funktioner som Wi-Fi, trykfølsomme skærme og integreret GPS, så er det nødvendigt at forbedre deres batterilevetid, for at brugerne får mest muligt ud af dem.

Det fremgår af en ny forbrugerundersøgelse, foretaget af analysefirmaet Canalys i adskillige europæiske lande. Den fastslår vigtigheden af at balancere funktionalitet med strømforbrug.

I en undersøgelse fra marts af over 4.000 brugere af mobiltelefoner, stod batterilevetid som det aspekt ved deres mobiltelefoner, som de var mindst tilfredse med.

En anden undersøgelse fra juni af 3.000 forbrugere viste, at en bedre batterilevetid end nuværende mobiltelefoner og bærbare ville gøre to tredjedele af respondenterne "mere" eller "meget mere" tilbøjelige til at købe en mobil internet-pc - en såkaldt mobile internet device, MID - der er designet til at gå på nettet, mens man er på farten.

Denne faktor havde ifølge undersøgelsen en stærkere indflydelse på købelysten end inkluderingen af funktioner som GPS, mobilt tv eller evnen til at foretage telefonopkald.

Brugsafgifter er en barriere

"Mange ejere gør i dag ikke fuld brug af deres smartphones funktioner," udtaler Pete Cunningham, senioranalytiker hos Canalys.

"Bekymringer over brugspriser er stadig en stor barriere, selvom bredere tilgængelighed af flatrate-priser for data vil hjælpe på det, og det er også nødvendigt at forbedre brugervenligheden for visse applikationer på mange enheder," tilføjer han.

Folk er også varsomme over for at tappe batteriet for strøm, så de ikke kan foretage opkald. Det hjælper heller ikke ligefrem på batterilevetiden at have GPS og Wi-Fi tændt. Det gør det heller ikke at have en stor lysstærk skærm til navigation eller webbrowsing, påpeger Cunningham.

Canalys vurderer, at 58 procent af alle smartphones, der blev leveret i Europa, Mellemøsten og Afrika i andet kvartal, havde integreret Wi-Fi, 13 procent havde trykfølsom skærm til stylus eller finger og 38 procent havde integreret GPS.

"Men der er en klar efterspørgsel for de funktioner og applikationer, og fremskridt i batteriteknologier vil muliggøre ganske betragtelige ændringer i brugsmønstre med al den omsætningsstigning for tjenester, som det ville bringe med sig," siger Pete Cunningham.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job