Vi vil have mere batteri på smartphones

Kraftigere batterier er smartphone-ejernes største ønske - det er i hvert fald batteri-levetiden, de er mindst tilfredse med, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens smartphones er spækkede med funktioner som Wi-Fi, trykfølsomme skærme og integreret GPS, så er det nødvendigt at forbedre deres batterilevetid, for at brugerne får mest muligt ud af dem.

Det fremgår af en ny forbrugerundersøgelse, foretaget af analysefirmaet Canalys i adskillige europæiske lande. Den fastslår vigtigheden af at balancere funktionalitet med strømforbrug.

I en undersøgelse fra marts af over 4.000 brugere af mobiltelefoner, stod batterilevetid som det aspekt ved deres mobiltelefoner, som de var mindst tilfredse med.

En anden undersøgelse fra juni af 3.000 forbrugere viste, at en bedre batterilevetid end nuværende mobiltelefoner og bærbare ville gøre to tredjedele af respondenterne "mere" eller "meget mere" tilbøjelige til at købe en mobil internet-pc - en såkaldt mobile internet device, MID - der er designet til at gå på nettet, mens man er på farten.

Denne faktor havde ifølge undersøgelsen en stærkere indflydelse på købelysten end inkluderingen af funktioner som GPS, mobilt tv eller evnen til at foretage telefonopkald.

Brugsafgifter er en barriere

"Mange ejere gør i dag ikke fuld brug af deres smartphones funktioner," udtaler Pete Cunningham, senioranalytiker hos Canalys.

"Bekymringer over brugspriser er stadig en stor barriere, selvom bredere tilgængelighed af flatrate-priser for data vil hjælpe på det, og det er også nødvendigt at forbedre brugervenligheden for visse applikationer på mange enheder," tilføjer han.

Folk er også varsomme over for at tappe batteriet for strøm, så de ikke kan foretage opkald. Det hjælper heller ikke ligefrem på batterilevetiden at have GPS og Wi-Fi tændt. Det gør det heller ikke at have en stor lysstærk skærm til navigation eller webbrowsing, påpeger Cunningham.

Canalys vurderer, at 58 procent af alle smartphones, der blev leveret i Europa, Mellemøsten og Afrika i andet kvartal, havde integreret Wi-Fi, 13 procent havde trykfølsom skærm til stylus eller finger og 38 procent havde integreret GPS.

"Men der er en klar efterspørgsel for de funktioner og applikationer, og fremskridt i batteriteknologier vil muliggøre ganske betragtelige ændringer i brugsmønstre med al den omsætningsstigning for tjenester, som det ville bringe med sig," siger Pete Cunningham.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S