Analyse: It-forbrugets vækst sænker farten

Selvom det samlede globale it-forbrug forventes at nå op over 18.000.000.000.000 kroner i 2009, reduceres væksten med cirka to procentpoint pr. år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner forudser, at væksten i det globale it-forbrug vil nedsættes til seks procent i 2009. Dog påpeges det, at dette vil repræsentere en rimelig robust vækst i en generelt dårlig økonomi.

Gartner forudser, at det samlede globale it-forbrug vil nå op på 18,2 billioner - det vil sige tusind milliarder - kroner (3,6 billioner dollar) i 2009, hvilket er en forøgelse på seks procent i forhold til det beregnede samlede tal på 17,2 billioner kroner i 2008.

Den samlede globale vækst i it-forbrug forventes at blive på otte procent i år og var på 10 procent i 2007 i forhold til året før, ifølge Gartner.

Forbruget på software (med en forventet vækst på otte procent i 2009) og it-tjenester (med en forventet vækst på syv procent i 2009) vil blive de hurtigst voksende sektorer, mens væksten i forbruget på computerhardware forventes at blive på kun fire procent næste år, hvilket er et fald fra 10 procent i 2007.

Forbruget på telekommunikation, som står for mere end halvdelen af det samlede it-forbrug på verdensplan, vil opleve en vækst på forventede seks procent i 2009, hvilket giver et globalt forbrug på telekommunikation på omkring 10,6 billioner kroner.

Stærkt grundlag

Ifølge Jim Tully, vice president og anerkendt analytiker hos Gartner, så vil væksten i it-forbruget på trods af den forventede lavere vækst end i 2007 og 2008 stadig være langt højere end i mange andre dele af økonomien, som fortsat vil påvirkes negativt af USA's nylige økonomiske nedtur.

"I de kommende år vil vi se en reduceret vækst, men grundlaget forbliver stærkt," siger han.

"Fremkommende regioner, udskiftning af forældede systemer og teknologiske landvindinger driver væksten."

Gartner forventer, at forbruget på telekommunikation vil vokse langsomt og om fem års tid kun vil stå for 44 procent af markedet. Da den fortsatte brug af ældre telekommunikationssystemer vil nedsætte væksten i forbruget på telekommunikation, mener Gartner, at denne sektor også vil hæmme det samlede it-forbrug.

Herudover giver Gartner en forsigtig bemærkning angående væksten i forbruget på software, da software-as-a-service, service-orienteret-arkitektur og open source-software alle giver de traditionelle softwarekøbsmodeller hård konkurrence.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job