Mobilen skal gøre dig til en sikker bilist

I fremtiden får de danske bilister trafikmeldingerne læst op på mobilen, hvis det står til DR. Det skal øge trafiksikkerheden.

Artikel top billede

For tiden kører en udvalgt skare rundt på de danske veje med helt særligt udstyr.

Det er DR's trafikrapportere, der afprøver en ny teknologi, der skal gøre det muligt at få oplæst trafikmeldinger på mobiltelefonen, uden at skulle løfte så meget som en finger fra rattet.

Den nye teknologi skal være med til at give bedre sikkerhed og mere målrettet trafikinformation, forklarer projekleder hos DR, Allan Kongsted.

"Tidligere har vi udsendt trafikinformationer til rigtig mange mennesker. Men meldingerne er jo i sagens natur lokale, fordi de typisk vedrører en konkret situation. Derfor har der været rigtig mange, der har modtaget dem uden at have brug for dem," siger han.

Talebesvær

Den tid skulle med den nye opfindelse være forbi. Med det nye system er det nemlig kun de trafikanter, meldingen vedrører, der modtager den.

Helt uden startvanskeligheder er teknologien dog ikke.

"Vores største problem er faktisk at få talegenkendelsen til at fungere. Vi trækker teksterne ud af en database, som så bliver omsat til syntetisk tale," siger Allan Kongsted.

Netop tekst-til-tale-teknologien er i Danmark ikke særligt veludviklet, men det er noget, der konstant arbejdes på, forsikrer han.

Masserne må vente

Selvom den nye udsendingsform er lovende, går der endnu lidt tid, før den vil finde vej til den brede befolkning, forklarer Allan Kongsted.

For at mobiltelefonen selv kan afspille den indkommende trafikbesked, som DR udsender, kræver det nemlig, at den er udstyret med et specielt simkort.

Det er på længere sigt meningen, at teleudbyderne skal tilbyde denne service som led i deres abonnementer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos