Mobilen skal gøre dig til en sikker bilist

I fremtiden får de danske bilister trafikmeldingerne læst op på mobilen, hvis det står til DR. Det skal øge trafiksikkerheden.

Artikel top billede

For tiden kører en udvalgt skare rundt på de danske veje med helt særligt udstyr.

Det er DR's trafikrapportere, der afprøver en ny teknologi, der skal gøre det muligt at få oplæst trafikmeldinger på mobiltelefonen, uden at skulle løfte så meget som en finger fra rattet.

Den nye teknologi skal være med til at give bedre sikkerhed og mere målrettet trafikinformation, forklarer projekleder hos DR, Allan Kongsted.

"Tidligere har vi udsendt trafikinformationer til rigtig mange mennesker. Men meldingerne er jo i sagens natur lokale, fordi de typisk vedrører en konkret situation. Derfor har der været rigtig mange, der har modtaget dem uden at have brug for dem," siger han.

Talebesvær

Den tid skulle med den nye opfindelse være forbi. Med det nye system er det nemlig kun de trafikanter, meldingen vedrører, der modtager den.

Helt uden startvanskeligheder er teknologien dog ikke.

"Vores største problem er faktisk at få talegenkendelsen til at fungere. Vi trækker teksterne ud af en database, som så bliver omsat til syntetisk tale," siger Allan Kongsted.

Netop tekst-til-tale-teknologien er i Danmark ikke særligt veludviklet, men det er noget, der konstant arbejdes på, forsikrer han.

Masserne må vente

Selvom den nye udsendingsform er lovende, går der endnu lidt tid, før den vil finde vej til den brede befolkning, forklarer Allan Kongsted.

For at mobiltelefonen selv kan afspille den indkommende trafikbesked, som DR udsender, kræver det nemlig, at den er udstyret med et specielt simkort.

Det er på længere sigt meningen, at teleudbyderne skal tilbyde denne service som led i deres abonnementer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S