Pc-firmaer falbyder bærbare til danske studerende

Landet over starter nye studerende på gymnasier og universiteter i den kommende tid. Pc-producenterne er klar til at spinde guld på det nye kuld studerende.

Artikel top billede

Med studiestarten lige oppe over på både gymnasier og universiteter er det samtidig tid til at få det tekniske udstyr bragt i orden.

Det betyder hvert år et stensikkert øget salg af bærbare, forklarer Mogens Balle, markedschef i HP-Compaq Danmark.

"Vi har introduceret en masse nye produkter, der har været til salg her i starten af august. Det er en af vores største perioder med salg til private på højde med julesalget," siger han.

Designerbærbare er in

Hos danske Zepto er studiesæsonen også vigtig. De har dog en lidt anden tilgang end deres konkurrenter.

Modsat mange øvrige forhandlere, har de oplevet succes med ikke nødvendigvis at gå efter prisbaskerne, siger underdirektør Morten Kjærsgaard.

Han peger på, at et lidt dyrere segment i prisklassen 5-6.000 kroner i stedet er gået rent ind.

"Vi fokuserer ikke så meget på prisen, som nogle af vores konkurrenter. Vi er gået op i designklassen, hvor vi oplever rigtig stor efterspørgsel. De bærbare koster godt nok lidt mere, men folk er villige til at betale det," siger han.

Hvis de studerende vil have en Zepto-maskine til færre penge, har de mulighed for at besøge en Sonofon-butik, som i øjeblikket kører en kampagne i samarbejde med Zepto. Så er prisen nede på omkring 3.000 kroner.

Hos de landsdækkende TDC-butikker har de også blikket rettet mod de kommende uger.

"Vores sidste nye tilbudskatalog, der gælder per 1. september har en studiecomputer på forsiden og der er ingen tvivl om, at det er et klart fokusområde," siger pressetalsmand fra TDC-butikkerne, Rasmus Windfeld.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S