It-folk arbejder alt for meget

Stigende arbejdspres betyder, at britiske it-folk har en længere arbejdsdag end for to år siden. Det har konsekvenser for deres helbred og sociale liv.

Artikel top billede

Sidder du også længere og længere på kontoret uden, at du kan mærke det på lønchecken?

I så fald er du ikke den eneste.

Det viser en undersøgelse, som et rekrutteringsbureau har foretaget blandt 500 britiske it-folk.

Næsten halvdelen af dem der medvirkede i undersøgelsen, har en længere arbejdsdag end for to år siden.

Mere end hver fjerde arbejder mellem 48 timer og 60 timer om ugen, og fem procent arbejder mellem 60 timer og 75 timer om ugen.

40 procent af de medvirkende forklarer de længere arbejdstider med, at deres job er blevet mere krævende. Men på trods af de stigende krav er det blot hver tiende, der får betaling for deres overarbejde.

Dårligt helbred og intet socialt liv

De lange arbejdstider kan have skadelige effekter, og 40 procent af oplyser da også, at de lange arbejdstider har negative konsekvenser for deres helbred.

61 procent oplyser, at arbejdet går udover deres sociale liv, og hele 41 procent kan berette, at de slet ikke har overskud til at have et socialt liv ved siden af arbejdet.

Direktøren for rekrutteringsfirmaet www.theitjobboard.co.uk, der har foretaget undersøgelsen mener, at tallene giver grund til at tage den britiske arbejdskultur op til revision.

"Arbejdsgiverne må tage ansvar for de konsekvenser, som overarbejdet har på de ansattes helbred. Det er bydende nødvendigt, at virksomhederne ikke presser deres ansatte i en sådan grad, at de bliver udbrændte," siger Alex Farrell, administrerende direktør hos www.theitjobboard.co.uk, til det britiske it-medie IT Week.

Tilbage er der blot at spørge - hvor meget arbejder du?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job