It-folk arbejder alt for meget

Stigende arbejdspres betyder, at britiske it-folk har en længere arbejdsdag end for to år siden. Det har konsekvenser for deres helbred og sociale liv.

Artikel top billede

Sidder du også længere og længere på kontoret uden, at du kan mærke det på lønchecken?

I så fald er du ikke den eneste.

Det viser en undersøgelse, som et rekrutteringsbureau har foretaget blandt 500 britiske it-folk.

Næsten halvdelen af dem der medvirkede i undersøgelsen, har en længere arbejdsdag end for to år siden.

Mere end hver fjerde arbejder mellem 48 timer og 60 timer om ugen, og fem procent arbejder mellem 60 timer og 75 timer om ugen.

40 procent af de medvirkende forklarer de længere arbejdstider med, at deres job er blevet mere krævende. Men på trods af de stigende krav er det blot hver tiende, der får betaling for deres overarbejde.

Dårligt helbred og intet socialt liv

De lange arbejdstider kan have skadelige effekter, og 40 procent af oplyser da også, at de lange arbejdstider har negative konsekvenser for deres helbred.

61 procent oplyser, at arbejdet går udover deres sociale liv, og hele 41 procent kan berette, at de slet ikke har overskud til at have et socialt liv ved siden af arbejdet.

Direktøren for rekrutteringsfirmaet www.theitjobboard.co.uk, der har foretaget undersøgelsen mener, at tallene giver grund til at tage den britiske arbejdskultur op til revision.

"Arbejdsgiverne må tage ansvar for de konsekvenser, som overarbejdet har på de ansattes helbred. Det er bydende nødvendigt, at virksomhederne ikke presser deres ansatte i en sådan grad, at de bliver udbrændte," siger Alex Farrell, administrerende direktør hos www.theitjobboard.co.uk, til det britiske it-medie IT Week.

Tilbage er der blot at spørge - hvor meget arbejder du?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura