Sådan siger du farvel til it-stress

Pas på it-folk! I har særlig stor risiko for at gå ned med stress. Læs hvordan du undgår at falde i stress-fælden.

Artikel top billede

Bliver din arbejdsdag mere og mere hektisk, flyder dine arbejdsdage sammen, svigter hukommelsen, og har du ikke længere overskud til at føre et socialt liv ved siden af arbejdet?

Det kan være signaler om, at du skal sætte tempoet ned, hvis du ikke vil rammes af stress.

Og du er sandsynligvis særligt udsat, fordi ansatte i it-branchen har særlig stor risiko for at gå ned med stress.

En ny undersøgelse viste fornyeligt, at britiske it-folk rammes af helbredsproblemer og et forkrøblet socialt-liv, fordi de oplever et stigende arbejdspres.

"Stress er et grundlæggende problem i it-branchen. Som den britiske undersøgelse viser, så inddrager folk med stress-symptomer ofte deres fritid til fordel for arbejdet," siger psykolog Einar Baldursson.

Han er leder af Center for Arbejds- og Organisationspsykologi på Aalborg Universitet og har forsket i it-arbejdernes stressede hverdag. Når du giver køb på din fritid, risikerer du at komme ud på et skråplan, mener Einar Baldursson.

"Det er en farlig strategi. Du mister ikke blot livskvalitet, du får også mindre tid til at samle kræfter og risikerer at blive endnu mere stresset," siger han.

Prioriter din fritid

Hvis du vil undgå stress, skal du ikke blot fokusere på din arbejdsdag, men også på din fritid. Derfor udskriver Einar Baldursson blandt andet recepter på teaterforestillinger til folk, der er ved at gå ned med stress.

Men også motion er vigtigt.

"Det er vigtigt, at du sætter tid af til fysisk aktivitet. Motion er godt for din hjerne, og det giver dig overskud. Du skal helst bruge så mange muskelgrupper som muligt, derfor anbefaler jeg ofte, at folk begynder at svømme," siger Einar Baldursson.

Han understreger, at motion, teaterture og kolde øl med vennerne ikke er tilstrækkelig behandling, hvis du er blevet ramt af stress. Men det kan gøre dig i bedre stand til at håndtere en stresset hverdag.

It-branchen er et projektregime - og derfor farlig

Når stress-symptomerne først er sat ind, skal du kigge på din arbejdssituation, mener Allan Pleman, der er arbejdsmiljøkonsulent hos it-fagforeningen Prosa.

"Er du først ramt er det vigtigt, at du ikke blot forsøger at håndtere din stressede hverdag. I stedet skal du gøre noget helt grundlæggende ved din arbejdssituation. Du skal sige fra overfor deadlines, der er for stramme. Og sammen med arbejdsgiveren skal du finde ud af, hvordan du undgår overarbejde, hvordan dine arbejdsopgaver bliver prioriteret bedre og sørge for, at der er dækning for dine arbejdsopgaver i tilfælde af sygdom og ferie. Opgaverne skal ikke hobe sig op, mens du er væk," siger Allan Pleman.

Han mener også, at mindre ændringer i arbejdsdagen kan være til stor hjælp.

Det kan være telefon-fri dage, hvor du bedre får mulighed for at fordybe dig og arbejde uden forstyrrende telefonopkald.

Du kan også arbejde på at nedsætte antallet af de unødvendige og distraherende e-mails, som mange af os modtager i løbet af en arbejdsdag.

Derfor er it-folk særligt udsatte

Du er særligt udsat, hvis du arbejder i it-branchen, fordi branchen ofte arbejder med store projekter, som medarbejderne sætter stor personlig ære i, mener Klaus T. Nielsen, der er lektor ved Center for Arbejdsmiljø og Arbejdsliv på Roskilde Universitetscenter.

"It-arbejdere er i højrisikozonen, fordi deres arbejde er gennemsyret af et projektregime. Den enkelte medarbejder har meget stor ansvarsfølelse overfor projektet, og tidsforbruget bliver næsten altid undervurderet," siger han.

Den vurdering deler Einar Baldursson, der oplever, at dårligt planlagt projekter ofte bærer en stor del af skylden for, at de ansatte i it-branchen går ned med stress.

Stress kan nemlig smitte hele vejen ned gennem organisationen.

"Projekterne er tit dårligt planlagte, fordi lederne er stressede. Og når den dårlige planlægning betyder, at tidsforbruget og kravspecifikationerne ændres løbende, risikerer medarbejderne også at blive stressede, fordi arbejdsopgaverne bliver sværere at overskue," siger Einar Baldurson.

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S