Sådan kommer du i gang med agil udvikling

Agil udvikling har markeret sig som et markant brud med traditionelle forestillinger om softwareudvikling. Nu sammenfattes to års udviklingsarbejde i en casebaseret inspirationsbog.

Artikel top billede

Agil Udvikling er et projekt og et netværk af private virksomheder og offentlige forsknings- og uddannelsesinstitutioner.

Projektets har i de seneste to år haft til formål at bringe praktiske cases om agil-udvikling frem i dagens lys.

Resultaterne er nu blevet sammenfattet i en bog, der skal virke som inspiration og arbejdsredskab for virksomheder, der vil arbejde efter agile principper.

Case-historierne i bogen er baseret på projekter i virksomheder som Novo Nordisk, Skov og Danfoss.

"Hensigten med projektet har været at styrke udviklingssamarbejdet mellem virksomheder og forskningsmiljøer og at frembringe erfaring med nye udviklingsmetoder," fortæller Jørgen Biegel, der er medforfatter til bogen.

"Forskningsresultaterne tyder på, at der i mange organisationer er fordele at hente fra dette felt, når det gælder kompetenceudvikling, projektstyring, produktivitet og kvalitet," siger han.

Staten står bag

Det er Rådet for Teknologi og Innovation under Videnskabsministeriet, der har finansieret projektet gennem de sidste to år.

"Grunden til at staten bidrager til udviklingsarbejdet er, at der ikke var ret mange konkrete case-histroier om agil udvikling, hvilket vores resultatorienterede arbejde nu har ændret," siger Jørgen Biegel.

Agile er en fællesbetegnelse for metoder til eksempelvis udvikling af software.

Metoden er kendetegnet ved meget korte udviklingsintervaller på eksempelvis fire uger. Produktet evalueres efter hvert interval, og erfaringerne bruges til gradvist at forfine produktet.

Metoden er således meget anderledes end den traditionelle software-udviklingsmodel, hvor en applikation udvikles i meget lange intervaller, og derved ikke forbedres lidt efter lidt.

Bogen "Agil udvikling" er på 111 sider, koster 50 kroner og har ISBN-nr 978-87-991724-1-2.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S