Sådan kommer du i gang med agil udvikling

Agil udvikling har markeret sig som et markant brud med traditionelle forestillinger om softwareudvikling. Nu sammenfattes to års udviklingsarbejde i en casebaseret inspirationsbog.

Artikel top billede

Agil Udvikling er et projekt og et netværk af private virksomheder og offentlige forsknings- og uddannelsesinstitutioner.

Projektets har i de seneste to år haft til formål at bringe praktiske cases om agil-udvikling frem i dagens lys.

Resultaterne er nu blevet sammenfattet i en bog, der skal virke som inspiration og arbejdsredskab for virksomheder, der vil arbejde efter agile principper.

Case-historierne i bogen er baseret på projekter i virksomheder som Novo Nordisk, Skov og Danfoss.

"Hensigten med projektet har været at styrke udviklingssamarbejdet mellem virksomheder og forskningsmiljøer og at frembringe erfaring med nye udviklingsmetoder," fortæller Jørgen Biegel, der er medforfatter til bogen.

"Forskningsresultaterne tyder på, at der i mange organisationer er fordele at hente fra dette felt, når det gælder kompetenceudvikling, projektstyring, produktivitet og kvalitet," siger han.

Staten står bag

Det er Rådet for Teknologi og Innovation under Videnskabsministeriet, der har finansieret projektet gennem de sidste to år.

"Grunden til at staten bidrager til udviklingsarbejdet er, at der ikke var ret mange konkrete case-histroier om agil udvikling, hvilket vores resultatorienterede arbejde nu har ændret," siger Jørgen Biegel.

Agile er en fællesbetegnelse for metoder til eksempelvis udvikling af software.

Metoden er kendetegnet ved meget korte udviklingsintervaller på eksempelvis fire uger. Produktet evalueres efter hvert interval, og erfaringerne bruges til gradvist at forfine produktet.

Metoden er således meget anderledes end den traditionelle software-udviklingsmodel, hvor en applikation udvikles i meget lange intervaller, og derved ikke forbedres lidt efter lidt.

Bogen "Agil udvikling" er på 111 sider, koster 50 kroner og har ISBN-nr 978-87-991724-1-2.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S