Google ændrer Chrome-betingelser efter protester

Google fjerner et helt afsnit fra bruger-betingelser for Chrome-browseren, der ellers ville give Google hals- og håndsret over al indhold, som verdens brugere ville køre via Chrome.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google vil fjerne et helt afsnit af licens-betingelserne i den nye browser, Google Chrome, efter en del net-brugere har protesteret mod de oprindelige formuleringer.

Google meddeler, at selskabet vil slette et afsnit, der omhandler licens-betingelserne for slut-brugerne.

I afsnittet hed det ellers, at en accept vil give Google "bestandig, uopsigelig, verdensomspændende, royalty-fri og ikke-eksklusiv ret til at reproducere, tilpasse, oversætte, offentliggøre og distribuere ethvert indhold, der bliver afgivet, postet eller vist på eller via" Chrome-browseren.

Formuleringen fik adskillige net-brugere til at protestere i bekymring over ikke mindst deres privacy. Det skete ganske kort tid efter lanceringen af Chrome tirsdag.

Kritikere mener, at formuleringerne ville gøre det muligt for Google at anvende alt web-indhold, der blot en enkelt gang har været vist via Chrome uden først at få tilladelse fra ophavsrets-holderne.

Google bedyrer, at selskabet blot har 'lånt' formuleringerne fra andre produkter for at "gøre ting så simple som muligt for brugerne."

"Nogle gang - som i dette eksempel med Google Chrome - betyder det, at de juridiske termer anvendt på bestemte produkter, ikke passer særligt godt sammen med andre produkter." lyder det fra Rebecca Ward, seniorrådiger i Chrome.

"Vi arbejder på hurtigt at fjerne formuleringen i kapitel 1 i de nuværende bruger-betingelser for Chrome. Ændringerne vil gælde bagud for alle brugere, der har downloadet Chrome," lyder det fra hende.

Foruden det nævnte afsnit giver licens-betingelserne også Google lov til at "gøre dette indhold tilgængeligt for andre selskaber, organisationer og individer, med hvem Google har forretningsforhold, og at anvende dette indhold i forbindelse med udnyttelsen af disse forhold."

Denne vending kommer fra Googles såkaldte universal terms of service, lyder det fra Google.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice