Samarbejde, kontorpakke/samarbejde, CRM og database

Tilbage til oversigten

Samarbejde

Vyew: Med Vyew kan alle hoste et internet-møde, så geografisk spredte medarbejdere kan arbejde sammen om et projekt i realtid.

Denne platform til web-konferencer giver dig et meget simpelt whiteboard, hvor du kan uploade dokumenter til diskussion, dele din desktop eller udvikle designs fra bunden.

Du behøver ikke engang at tilmelde dig for at bruge Vyew, men hvis du gør det, får du adgang til VoIP og andre audio-tjenester.

Pris: Gratis for op til 20 deltagere.

Kontorpakke/samarbejde

Google Docs: Hvis alle dine teammedlemmer har en Google-konto, er det nemt at dele filer og samarbejde om dem samtidig med Google Docs.

Du får kun tekstbehandling og regneark - ingen whiteboards her - men tjenesten er gratis og nem at bruge.

Du kan få ekstra plads og et skemasystem til mødelokaler ved at opgradere til Premier Edition (her er grænsen 25GB i forhold til de gratis 7GB, der følger med Standard Edition.)

CRM

Salesforce.com: Customer relations management - CRM - er ikke kun for Fortune 500-virksomheder. Selv enkeltmandsvirksomheder kan få gavn af en mere ordnet metode til at styre salgsprocessen, forfølge kundeemner og sikre, at opfølgninger sker til tiden.

Salesforce.com kræver noget vejledning og tålmodighed på grund af systemets omfang, men den omfattende samling af funktioner og den overkommelige pris gør det til en must-have for virksomheder.

Pris: 44 til 1340 kroner (8,25 til 250 dollars) per bruger om måneden.

Database

FileMaker Pro: Access er en del af mange udgaver af Microsoft Office, men hvis du ikke allerede har programmet, bør du overveje at anskaffe FileMaker Pro i stedet.

Denne database-applikation er mere intuitiv end Access og indeholder fancy funktioner som live support på SQL-databaser og mulighed for at lægge data på nettet, så hele teamet kan få adgang til databasen via en browser.

Programmets mange templates hjælper dig med at komme i gang på ingen tid.

Pris: Cirka 1600 kroner (299 dollars).

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S