EU vil have mere fart på fiber-udrulningen

EU går efter at at tvinge de gamle fastnet-giganter til at åbne op for, at konkurrenterne også kan få gavn af deres massive fiber-investeringer.

Artikel top billede

De ledende europæiske bredbånds-selskaber skal give konkurrenterne adgang til deres fiber-netværk, mener Europa-Kommissionen.

I en række anbefalingerne til de enkelte landes telestyrelser skriver kommissionen, at man bør sikre, at de gamle fastnet-monopoler er i stand til få en passende indtjening i forhold til deres bredbånds-investeringer.

Det skriver Financial Times.

Brittish Telecom, den største fastnet-udbyder i England, byder opfordringen velkommen, mens Deutsche Telecom afviser den.

Opbygningen af en fiber-infrastruktur er i disse år en af de største udgifter for de europæiske teleselskaber.

Viviane Reding, EU's tele-kommisær, og konkurrence-kommisær Neelie Kroes er begge bekymrede over, at EU bliver kørt bag af dansen af lande som Japan og USA i udrulningen af super-bredbånds-netværk.

"Vi ønsker nationale regler, der ikke bare opfordrer til de nødvendige og væsentlige investeringer i fiber, men også styrker bredbånds-konkurrencen," siger Neelie Kroes til Financial Times.

Kan man tjene penge på fiber?

Flere af de store fastnet-selskaber er nervøse over at investere for meget i fiber, fordi selskaberne er i tvivl om, hvorvidt innvesteringerne vil blive tjent ind igen.

I Tyskland vedtog man sidste år en lov, der betyder, at det er Deutsche Telecom selv, der bestemmer prisen, når konkurrenter ønsker at anvende selskabet fiber-net. Deutsche Telecom peger på, at den model ansporer rivalerne til at anskaffe sig egne fiber-netværk.

Herhjemme graver både elselskaberne og TDC fiber ned, og hvis man skal tro en ny undersøgelse, skal Danmark da også oppe sig, hvis vi skal være med blandt de bredbånds-førende nationer.

Da konferencen Bredbåndsdagene fandt sted tidligere på ugen, var der en del debat om, hvilken rolle henholdsvis kobber og fiber kommer til at spille i fremtiden. Flere mener, at kobberen nødvendigvis snart må udddø som bredbåndsteknologi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S