Kort nyt: Sander støtter varmt lavere data-priser

Videnskabsminister Helge Sander (V) er helt på linje med EU's telekommissær Viviane Reding, som vil have prisen på sms- og data-takster ned.

"Priserne for at benytte sms og datatjenester i udlandet er urimeligt høje. Jeg støtter derfor varmt EU-Kommissionens ønske om langt lavere priser på sms og datatjenester, som borgerne skal betale, når de bruger deres mobiltelefoner i et andet EU-land," siger videnskabsminister Helge Sander.

Ministeren fremhæver en undersøgelse, som IT- og Telestyrelsen lavede i juni. Her fremgik det, at megabyte-prisen på tværs af EU-grænserne var meget høj.

"Vores undersøgelser viser, at priserne for data-roaming i EU kun burde være en femtedel af, hvad der opkræves af kunderne i dag. Og det er ikke kun forbrugerne, som bliver snydt. Det hæmmer også udviklingen af nye innovative mobiltjenester," siger Helge Sander.

Rapporten findes her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S