Kort nyt: Sander støtter varmt lavere data-priser

Videnskabsminister Helge Sander (V) er helt på linje med EU's telekommissær Viviane Reding, som vil have prisen på sms- og data-takster ned.

"Priserne for at benytte sms og datatjenester i udlandet er urimeligt høje. Jeg støtter derfor varmt EU-Kommissionens ønske om langt lavere priser på sms og datatjenester, som borgerne skal betale, når de bruger deres mobiltelefoner i et andet EU-land," siger videnskabsminister Helge Sander.

Ministeren fremhæver en undersøgelse, som IT- og Telestyrelsen lavede i juni. Her fremgik det, at megabyte-prisen på tværs af EU-grænserne var meget høj.

"Vores undersøgelser viser, at priserne for data-roaming i EU kun burde være en femtedel af, hvad der opkræves af kunderne i dag. Og det er ikke kun forbrugerne, som bliver snydt. Det hæmmer også udviklingen af nye innovative mobiltjenester," siger Helge Sander.

Rapporten findes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S