Kriseramte Island har masser af penge i dansk it

Kerfi, der netop er gået i betalingsstandsning, er blot en af mange it-virksomheder i Danmark, der er ejet af islandske investorer.

Artikel top billede

Vulkanøen Island har mange interesser i dansk it, og det er ikke alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der netop er gået i betalingsstandsning.

"Lykkeligvis har vi endnu ikke mærket noget til krisen. Vi har netop lukket tredje kvartal med sorte tal på bundlinjen, og bestyrelsesformanden Thordur Severrisson siger, at vi er i fin form," fortæller Kim Lave Nielsen, administrerende direktør for Dansupport, der er ejet af islandske Nyherji.

Dansupports bestyrelsesformand Thordur Severrisson er også administrerende direktør for selskabets ejer, koncernen Nyherji, som også ejer SAP-huset Applicon.

Kradser ikke endnu

Dansupport sælger it, der har som mål at fremme kundernes effektivitet, og det mener Kim Lave Nielsen er en af grundene til, at selskabet endnu ikke er blevet kradset af krisen.

"For eksempel sælger vi udstyr til videokonferencer, og der er virkelig drøn på nu. For bare et halvt år siden var der ingen, der spurgte efter udstyr til unified communication," siger Dansupport-direktøren.

Kim Lave kan ikke garantere, at det hele ikke ser meget anderledes ud om 14 dage, men han forventer "klart, at budgetterne holder hele vejen ud af 2008."

Kerfi - Hands og Baugur

Ud over Dansupport og Applicon (købt i 2005) ejer Nyherji også en hel stribe it-selskaber i Island som for eksempel ParX Business Consulting, Klak, SimDex og Focal Software.

Konsulenthuset Sirius IT med afdelinger i Norge og Sverige er også islandsk ejet og indgår i koncernregnskabet for den islandske virksomhed Skipti hf.

Skipti købte for et år siden også den danske afdeling af norske Ventelo, der skal fungere som brohoved for et indtog på det danske marked.

Den danske afdeling af Ventelo har omkring 6.000 kunder og omsatte forrige år for omkring 74 millioner kroner.

Hjemme I Island ejer Skipti Islands svar på TDC, Siminn, det tidligere Iceland Telecom.

Købet af Ventelo skal styrke Skiptis position på det danske marked for erhvervstelefoni, som selskabet grundlagte et par måneder før Ventelo-købet, da selskabet overtog danske BusinessPhone.

Endelig er der Kerfi, der med den islandske Baugur Group som ejer trådte i betalingsstandsning i sidste uge.

Kerfi er ejet af Hands Holding, der igen er en del af Baugur.

Baugur var også med, da FDB's elektronikkæde Merlin i 2005 blev overtaget af et konsortium under ledelse af den islandske investeringsvirksomhed Árdegi. Konsortiet bestod af Árdegi, Milestone Investment Company samt altså Baugur Group.

Sidste nyt i den sag er, at Baugur i sommer solgte sin ejerandel til Árdegi, der nu ejer 65 procent af aktierne, mens Milestone vil bevare sine resterende 35 procent.

Helt tilbage i foråret 2000 var islændingene i øvrigt også på banen, da den islandsk-ejede it-virksomhed Scio fusionerede med danske F8-Data.

Den sammenlagte virksomhed havde dengang Lotus Notes- og Microsoft/ Navision-løsninger som sit væsentligste forretningsområde.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job