Kriseramte Island har masser af penge i dansk it

Kerfi, der netop er gået i betalingsstandsning, er blot en af mange it-virksomheder i Danmark, der er ejet af islandske investorer.

Artikel top billede

Vulkanøen Island har mange interesser i dansk it, og det er ikke alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der netop er gået i betalingsstandsning.

"Lykkeligvis har vi endnu ikke mærket noget til krisen. Vi har netop lukket tredje kvartal med sorte tal på bundlinjen, og bestyrelsesformanden Thordur Severrisson siger, at vi er i fin form," fortæller Kim Lave Nielsen, administrerende direktør for Dansupport, der er ejet af islandske Nyherji.

Dansupports bestyrelsesformand Thordur Severrisson er også administrerende direktør for selskabets ejer, koncernen Nyherji, som også ejer SAP-huset Applicon.

Kradser ikke endnu

Dansupport sælger it, der har som mål at fremme kundernes effektivitet, og det mener Kim Lave Nielsen er en af grundene til, at selskabet endnu ikke er blevet kradset af krisen.

"For eksempel sælger vi udstyr til videokonferencer, og der er virkelig drøn på nu. For bare et halvt år siden var der ingen, der spurgte efter udstyr til unified communication," siger Dansupport-direktøren.

Kim Lave kan ikke garantere, at det hele ikke ser meget anderledes ud om 14 dage, men han forventer "klart, at budgetterne holder hele vejen ud af 2008."

Kerfi - Hands og Baugur

Ud over Dansupport og Applicon (købt i 2005) ejer Nyherji også en hel stribe it-selskaber i Island som for eksempel ParX Business Consulting, Klak, SimDex og Focal Software.

Konsulenthuset Sirius IT med afdelinger i Norge og Sverige er også islandsk ejet og indgår i koncernregnskabet for den islandske virksomhed Skipti hf.

Skipti købte for et år siden også den danske afdeling af norske Ventelo, der skal fungere som brohoved for et indtog på det danske marked.

Den danske afdeling af Ventelo har omkring 6.000 kunder og omsatte forrige år for omkring 74 millioner kroner.

Hjemme I Island ejer Skipti Islands svar på TDC, Siminn, det tidligere Iceland Telecom.

Købet af Ventelo skal styrke Skiptis position på det danske marked for erhvervstelefoni, som selskabet grundlagte et par måneder før Ventelo-købet, da selskabet overtog danske BusinessPhone.

Endelig er der Kerfi, der med den islandske Baugur Group som ejer trådte i betalingsstandsning i sidste uge.

Kerfi er ejet af Hands Holding, der igen er en del af Baugur.

Baugur var også med, da FDB's elektronikkæde Merlin i 2005 blev overtaget af et konsortium under ledelse af den islandske investeringsvirksomhed Árdegi. Konsortiet bestod af Árdegi, Milestone Investment Company samt altså Baugur Group.

Sidste nyt i den sag er, at Baugur i sommer solgte sin ejerandel til Árdegi, der nu ejer 65 procent af aktierne, mens Milestone vil bevare sine resterende 35 procent.

Helt tilbage i foråret 2000 var islændingene i øvrigt også på banen, da den islandsk-ejede it-virksomhed Scio fusionerede med danske F8-Data.

Den sammenlagte virksomhed havde dengang Lotus Notes- og Microsoft/ Navision-løsninger som sit væsentligste forretningsområde.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS