Nordisk softwaresalg buldrer frem trods krise

Krise eller ej. Salget af software i Norden vokser markant.

Artikel top billede

På trods af nedsmeltningen af de finansielle markeder på tværs af Europa bliver forbrugerne ved med at købe software.

I 2007 voksede salget af software i de nordiske lande med 8,6 procent, hvilket tangerer den rekordvækst, der var året før i 2006, beretter analysehuset IDC Nordic.

Hverken it-tjenester generelt eller salg af hardware når i nærheden af salgstallene for software, der på tværs af Norden i kroner og ører var oppe at ringe på 45 milliarder kroner.

Gælder hele paletten

De høje vækstrater begrænser sig ikke til nogle få typer af software, men gælder hele paletten, hvor nogle af højdespringerne er sikkerhedssoftware, content applications, collaborative applications, CRM applications, BI tools (Business Intelligence) og software quality og life cycle-værktøjer.

Alle disse produktkategorier voksede salgsmæssigt med tocifrede tal i 2007, beretter IDC, der ikke forventer, at træerne vokser ind i himlen, men derimod advarer om en lettere opbremsning i salget.

Blandt de faktorer, der sparker til salget af software er SOA (Service-Oriented Architecture) og den øgede brug af standardiseret software, nye smarte måder at bruge Web 2.0-løsninger, virtualisering, automatisering af forretningsprocesser og vækst i brugen af nye leveringsmodeller (fra open source til Software as a Service.)

Temperaturen falder

De dårlige nyheder er, at det økonomiske tempo er gået gevaldigt ned i hastighed i alle de nordiske lande.

IDC mener, at softwaremarkedet vil være forholdsvis modstandsdygtigt overfor det generelle temperaturfald i investeringsklimaet, men vurderer alligevel, at væksten i softwaresalget falder til 7,2 procent i år og 6,4 procent i 2009.

"Den aktuelle økonomiske situation sætter et spørgsmålstegn ved mange investeringer i software, og vi forventer, at mange udsætter projekter, og at markedet vil være langt mindre aggressivt i 2009," siger Per Andersen, administrerende direktør for IDC i Norden og Benelux.

IDC forventer ikke at se en forbedring af markedsvilkårene før tidligst i 2011.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest