Nordisk softwaresalg buldrer frem trods krise

Krise eller ej. Salget af software i Norden vokser markant.

Artikel top billede

På trods af nedsmeltningen af de finansielle markeder på tværs af Europa bliver forbrugerne ved med at købe software.

I 2007 voksede salget af software i de nordiske lande med 8,6 procent, hvilket tangerer den rekordvækst, der var året før i 2006, beretter analysehuset IDC Nordic.

Hverken it-tjenester generelt eller salg af hardware når i nærheden af salgstallene for software, der på tværs af Norden i kroner og ører var oppe at ringe på 45 milliarder kroner.

Gælder hele paletten

De høje vækstrater begrænser sig ikke til nogle få typer af software, men gælder hele paletten, hvor nogle af højdespringerne er sikkerhedssoftware, content applications, collaborative applications, CRM applications, BI tools (Business Intelligence) og software quality og life cycle-værktøjer.

Alle disse produktkategorier voksede salgsmæssigt med tocifrede tal i 2007, beretter IDC, der ikke forventer, at træerne vokser ind i himlen, men derimod advarer om en lettere opbremsning i salget.

Blandt de faktorer, der sparker til salget af software er SOA (Service-Oriented Architecture) og den øgede brug af standardiseret software, nye smarte måder at bruge Web 2.0-løsninger, virtualisering, automatisering af forretningsprocesser og vækst i brugen af nye leveringsmodeller (fra open source til Software as a Service.)

Temperaturen falder

De dårlige nyheder er, at det økonomiske tempo er gået gevaldigt ned i hastighed i alle de nordiske lande.

IDC mener, at softwaremarkedet vil være forholdsvis modstandsdygtigt overfor det generelle temperaturfald i investeringsklimaet, men vurderer alligevel, at væksten i softwaresalget falder til 7,2 procent i år og 6,4 procent i 2009.

"Den aktuelle økonomiske situation sætter et spørgsmålstegn ved mange investeringer i software, og vi forventer, at mange udsætter projekter, og at markedet vil være langt mindre aggressivt i 2009," siger Per Andersen, administrerende direktør for IDC i Norden og Benelux.

IDC forventer ikke at se en forbedring af markedsvilkårene før tidligst i 2011.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S