Nordisk softwaresalg buldrer frem trods krise

Krise eller ej. Salget af software i Norden vokser markant.

Artikel top billede

På trods af nedsmeltningen af de finansielle markeder på tværs af Europa bliver forbrugerne ved med at købe software.

I 2007 voksede salget af software i de nordiske lande med 8,6 procent, hvilket tangerer den rekordvækst, der var året før i 2006, beretter analysehuset IDC Nordic.

Hverken it-tjenester generelt eller salg af hardware når i nærheden af salgstallene for software, der på tværs af Norden i kroner og ører var oppe at ringe på 45 milliarder kroner.

Gælder hele paletten

De høje vækstrater begrænser sig ikke til nogle få typer af software, men gælder hele paletten, hvor nogle af højdespringerne er sikkerhedssoftware, content applications, collaborative applications, CRM applications, BI tools (Business Intelligence) og software quality og life cycle-værktøjer.

Alle disse produktkategorier voksede salgsmæssigt med tocifrede tal i 2007, beretter IDC, der ikke forventer, at træerne vokser ind i himlen, men derimod advarer om en lettere opbremsning i salget.

Blandt de faktorer, der sparker til salget af software er SOA (Service-Oriented Architecture) og den øgede brug af standardiseret software, nye smarte måder at bruge Web 2.0-løsninger, virtualisering, automatisering af forretningsprocesser og vækst i brugen af nye leveringsmodeller (fra open source til Software as a Service.)

Temperaturen falder

De dårlige nyheder er, at det økonomiske tempo er gået gevaldigt ned i hastighed i alle de nordiske lande.

IDC mener, at softwaremarkedet vil være forholdsvis modstandsdygtigt overfor det generelle temperaturfald i investeringsklimaet, men vurderer alligevel, at væksten i softwaresalget falder til 7,2 procent i år og 6,4 procent i 2009.

"Den aktuelle økonomiske situation sætter et spørgsmålstegn ved mange investeringer i software, og vi forventer, at mange udsætter projekter, og at markedet vil være langt mindre aggressivt i 2009," siger Per Andersen, administrerende direktør for IDC i Norden og Benelux.

IDC forventer ikke at se en forbedring af markedsvilkårene før tidligst i 2011.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec