Coolshop frikendt for at filme indbrudstyv

Ejerne af spilforhandleren Coolshop blev i dag frifundet i en sag, hvor de var anklaget for at lægge billedoptagelser af en indbrudstyv på internettet.

Artikel top billede

Coolshops marketingchef Jacob Risgaard studerer billedet af den uindbudte gæst.

Tyven kunne ikke genkendes på billederne, og det var grunden til, at de tre ejere af spilforhandleren Coolshop i dag blev frikendt for at krænke en indbrudstyv ved at lægge billeder af ham på internettet.

Anklageren havde før sagen anbefalet Datatilsynet at lade sagen falde, men tilsynet insisterede ifølge Coolshops marketingdirektør Jacob Risgaard på at føre sagen af "principielle grunde."

Mange indbrud

I løbet af få måneder havde Coolshop fem gange besøg af indbrudstyve, hvilket fik ledelsen til at lægge links til en cirka to minutter lang flashvideo på nettet i håb om, at det kunne hjælpe politiet med opklaringen af de mange indbrud.

Efterfølgende blev Coolshop anklaget for at have offentliggjort såkaldt personhenførbare data, det vil sige billeder, der afslører tyvens identitet, og det må man ikke ifølge persondatalovens paragraf 26a.

Nylonstrømpen blev afgørende

Anklagen blev fastholdt på trods af, at der på den dør, som tyven brød ind gennem, står, at lokalet er videoovervåget, og der står også, at man ved at gå gennem døren accepterer at deltage i Coolshop tv.

Skiltningen formildede ikke dommeren, som udelukkende frikendte Coolshop, fordi tyven ikke kunne genkendes på billederne, fordi han havde en nylonstrømpe over hovedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest