Svenske Kerfi undviger finans-kollaps

Islands finanskrise, der i sidste uge lukkede den danske forhandler Kerfi, påvirker ikke Kerfi i Sverige.

Artikel top billede

Finanskrisen på Island, der i sidste uge sendte den danske it-forhandler Kerfi til tælling, rammer ikke Kerfis svenske søsterselskab.

"Vi er ikke økonomisk afhængig af moderselskabet," siger Harri Kähkönen, administrerende direktør for Kerfi i Sverige til nyhedssiden it24.idg.se.

Kerfi i Sverige har ingen mellemværender med sin danske forhandlerkollega og tjener i modsætning til Kerfi Danmark penge på forretningen.

"Både jeg, personalet og ejerne er tilfredse med den udvikling, vi har haft i 2008. Vi har en god lønsomhed, stærk likviditet, en soliditet på mere end 40 procent og en god egenkapital, så samtlige pile peger opad," siger Harri Kähkönen til it24.idg.se.

Fokus på kernevirksomheden

Islandske investorer har mange interesser i dansk it, og det er langt fra alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der er gået i betalingsstandsning.

Om baggrunden for, at Kerfi i Sverige klarer sig bedre end sit danske modstykke, siger Harri Kähkönen:

"Organisationen er slanket, og vi har i dag 285 ansatte. Vi fokuserer hårdt på kernevirksomheden plus et antal satsningsområder, og som systemintegrator har vi mange brancheløsninger og stabile og langvarige kunderelationer."

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S