Svenske Kerfi undviger finans-kollaps

Islands finanskrise, der i sidste uge lukkede den danske forhandler Kerfi, påvirker ikke Kerfi i Sverige.

Artikel top billede

Finanskrisen på Island, der i sidste uge sendte den danske it-forhandler Kerfi til tælling, rammer ikke Kerfis svenske søsterselskab.

"Vi er ikke økonomisk afhængig af moderselskabet," siger Harri Kähkönen, administrerende direktør for Kerfi i Sverige til nyhedssiden it24.idg.se.

Kerfi i Sverige har ingen mellemværender med sin danske forhandlerkollega og tjener i modsætning til Kerfi Danmark penge på forretningen.

"Både jeg, personalet og ejerne er tilfredse med den udvikling, vi har haft i 2008. Vi har en god lønsomhed, stærk likviditet, en soliditet på mere end 40 procent og en god egenkapital, så samtlige pile peger opad," siger Harri Kähkönen til it24.idg.se.

Fokus på kernevirksomheden

Islandske investorer har mange interesser i dansk it, og det er langt fra alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der er gået i betalingsstandsning.

Om baggrunden for, at Kerfi i Sverige klarer sig bedre end sit danske modstykke, siger Harri Kähkönen:

"Organisationen er slanket, og vi har i dag 285 ansatte. Vi fokuserer hårdt på kernevirksomheden plus et antal satsningsområder, og som systemintegrator har vi mange brancheløsninger og stabile og langvarige kunderelationer."

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS