Svenske Kerfi undviger finans-kollaps

Islands finanskrise, der i sidste uge lukkede den danske forhandler Kerfi, påvirker ikke Kerfi i Sverige.

Artikel top billede

Finanskrisen på Island, der i sidste uge sendte den danske it-forhandler Kerfi til tælling, rammer ikke Kerfis svenske søsterselskab.

"Vi er ikke økonomisk afhængig af moderselskabet," siger Harri Kähkönen, administrerende direktør for Kerfi i Sverige til nyhedssiden it24.idg.se.

Kerfi i Sverige har ingen mellemværender med sin danske forhandlerkollega og tjener i modsætning til Kerfi Danmark penge på forretningen.

"Både jeg, personalet og ejerne er tilfredse med den udvikling, vi har haft i 2008. Vi har en god lønsomhed, stærk likviditet, en soliditet på mere end 40 procent og en god egenkapital, så samtlige pile peger opad," siger Harri Kähkönen til it24.idg.se.

Fokus på kernevirksomheden

Islandske investorer har mange interesser i dansk it, og det er langt fra alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der er gået i betalingsstandsning.

Om baggrunden for, at Kerfi i Sverige klarer sig bedre end sit danske modstykke, siger Harri Kähkönen:

"Organisationen er slanket, og vi har i dag 285 ansatte. Vi fokuserer hårdt på kernevirksomheden plus et antal satsningsområder, og som systemintegrator har vi mange brancheløsninger og stabile og langvarige kunderelationer."

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job