Svenske Kerfi undviger finans-kollaps

Islands finanskrise, der i sidste uge lukkede den danske forhandler Kerfi, påvirker ikke Kerfi i Sverige.

Artikel top billede

Finanskrisen på Island, der i sidste uge sendte den danske it-forhandler Kerfi til tælling, rammer ikke Kerfis svenske søsterselskab.

"Vi er ikke økonomisk afhængig af moderselskabet," siger Harri Kähkönen, administrerende direktør for Kerfi i Sverige til nyhedssiden it24.idg.se.

Kerfi i Sverige har ingen mellemværender med sin danske forhandlerkollega og tjener i modsætning til Kerfi Danmark penge på forretningen.

"Både jeg, personalet og ejerne er tilfredse med den udvikling, vi har haft i 2008. Vi har en god lønsomhed, stærk likviditet, en soliditet på mere end 40 procent og en god egenkapital, så samtlige pile peger opad," siger Harri Kähkönen til it24.idg.se.

Fokus på kernevirksomheden

Islandske investorer har mange interesser i dansk it, og det er langt fra alle sammen, der er på vej mod afgrunden som forhandleren Kerfi, der er gået i betalingsstandsning.

Om baggrunden for, at Kerfi i Sverige klarer sig bedre end sit danske modstykke, siger Harri Kähkönen:

"Organisationen er slanket, og vi har i dag 285 ansatte. Vi fokuserer hårdt på kernevirksomheden plus et antal satsningsområder, og som systemintegrator har vi mange brancheløsninger og stabile og langvarige kunderelationer."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S