Artikel top billede

Efterspørgslen efter Ethernet stiger trods økonomien

En kriseramt økonomi er ikke nok til at bremse virksomhedernes efterspørgsel efter højhastigheds-Ethernet-tjenester, lyder det i en ny rapport fra Infonetics Research.

Computerworld News Service: En netop afsluttet undersøgelse viser, at den globale indtjening på 10Gbps ethernet-tjenester og -udstyr vil nå op på næsten 9,5 milliarder dollars inden udgangen af 2008, og at efterspørgslen på 40Gbps ethernet-tjenester vil stige hastigt de næste fire år.

Ifølge undersøgelsen vil indtjeningen på 40G-ethernet stige 59 procent om året fra 2007 til 2011, efterhånden som virksomhederne forsøger at imødekomme det øgede krav om større bredbånds-kapacitet.

"Størstedelen af de serviceudbydere, vi har talt med, regner med at investere i 40G, indtil 100G-markedet er oppe at køre," fortæller Michael Howard, medstifter og chefanalytiker hos Infonetics Research.

"Nogle udbydere håber på at springe 40G helt over, men vi mener ikke, at det er en holdbar løsning, da det øgede trafikkrav overstiger de nuværende kapaciteter, og 100G kommer ikke ned på en fornuftig pris før 2012 eller 2013."

100G-tjenester i 2009

Det samlede antal af virksomheds- og ISP-porte med en kapacitet på 10Gbps eller mere vil stige mere end syv gange mellem 2007 og 2011, mens fortjenesten på tjenester med 10G, 40G og 100G kommer op på cirka 20 milliarder dollars inden 2011, lyder det i rapporten.

"Flere netværkschefer har gjort øget netværkskapacietet til deres første prioritet," fortæller analytiker hos Infonetics Matthias Machowinski.

"Så det er ikke overraskende, at bestillingerne på 10G-porte er røget i vejret. Bestillinger på ethernet swich-baserede 10G-porte voksede for eksempel med 140 procent i 2007."

Michael Howard mener først, at 100G-tjenester slår igennem i 2013, men han forventer, at de kommer i en begrænset udgave engang i 2009.

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere