Freeway vil banke Newz-direktør på plads

Newz.dks direktør undsagde i tirsdags Freeway. Nu svarer Freeway, som stadig ejer halvdelen af newz.dk, igen: Direktøren for newz.dk skal bortvises.

Artikel top billede

Direktør i Freeway Morten Wagner er forundret over, at direktøren i Newz.dk har udsendt en meddelelse om, at firmaernes samarbejde er slut.

Grebet ud af den blå luft. Sådan betegner Morten Wagner, direktør i Freeway, den pressemeddelelse, der blev udsendt i tirsdags, om at samarbejdet mellem Newz.dk og Freeway skulle ophøre.

Freeway, der blandt andet står bag dating.dk og Arto, købte halvdelen af Newz.dk for blot trekvart år siden. Og den halvdel har de stadig.

"Kernen I den udsendte pressemeddelse er ikke korrekt. Freeway ejer fortsat 50 procent af newz.dk Aps," lyder det i Freeways svar på pressemeddelelsen.

Morten Wagner er forundret over, at Johnny Rechnagel, som er direktør i Newz.dk, har udsendt meddelelsen.

"Freeway mener ikke, at en melding som denne bør foregå i pressen, før begge parter er enige om indholdet. Det virker dybt uprofessionelt af modparten," lyder det fra Freeway.

Morten Wagner forklarer, at Freeway nu overvejer de næste skridt i sagen. I første omgang vil Freeway forsøge at få bortvist Johnny Rechnagel.

Brudte løfter

Stridens kerne var ifølge meddelelsen fra newz.dk, at Freeway ikke havde overholdt en række aftaler med newz.dk.

Det afviser Freeway.

I meddelelsen forklarede direktør Johnny Rechnagel, at samarbejdet skulle ophøre torsdag på grund af uoverenstemmelserne.

"De klare aftaler, der var grundlaget for samarbejdet, er blevet overtrådt," sagde Johnny Rechnagel i meddelsen og henviste til problemer omkring bannerannoncer solgt via Freeway og en brudt aftale omkring nyhedsformidling i forbindelse med Freeways køb af avisen.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S