Freeway vil banke Newz-direktør på plads

Newz.dks direktør undsagde i tirsdags Freeway. Nu svarer Freeway, som stadig ejer halvdelen af newz.dk, igen: Direktøren for newz.dk skal bortvises.

Artikel top billede

Direktør i Freeway Morten Wagner er forundret over, at direktøren i Newz.dk har udsendt en meddelelse om, at firmaernes samarbejde er slut.

Grebet ud af den blå luft. Sådan betegner Morten Wagner, direktør i Freeway, den pressemeddelelse, der blev udsendt i tirsdags, om at samarbejdet mellem Newz.dk og Freeway skulle ophøre.

Freeway, der blandt andet står bag dating.dk og Arto, købte halvdelen af Newz.dk for blot trekvart år siden. Og den halvdel har de stadig.

"Kernen I den udsendte pressemeddelse er ikke korrekt. Freeway ejer fortsat 50 procent af newz.dk Aps," lyder det i Freeways svar på pressemeddelelsen.

Morten Wagner er forundret over, at Johnny Rechnagel, som er direktør i Newz.dk, har udsendt meddelelsen.

"Freeway mener ikke, at en melding som denne bør foregå i pressen, før begge parter er enige om indholdet. Det virker dybt uprofessionelt af modparten," lyder det fra Freeway.

Morten Wagner forklarer, at Freeway nu overvejer de næste skridt i sagen. I første omgang vil Freeway forsøge at få bortvist Johnny Rechnagel.

Brudte løfter

Stridens kerne var ifølge meddelelsen fra newz.dk, at Freeway ikke havde overholdt en række aftaler med newz.dk.

Det afviser Freeway.

I meddelelsen forklarede direktør Johnny Rechnagel, at samarbejdet skulle ophøre torsdag på grund af uoverenstemmelserne.

"De klare aftaler, der var grundlaget for samarbejdet, er blevet overtrådt," sagde Johnny Rechnagel i meddelsen og henviste til problemer omkring bannerannoncer solgt via Freeway og en brudt aftale omkring nyhedsformidling i forbindelse med Freeways køb af avisen.dk.

Annonce

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S