Freeway vil banke Newz-direktør på plads

Newz.dks direktør undsagde i tirsdags Freeway. Nu svarer Freeway, som stadig ejer halvdelen af newz.dk, igen: Direktøren for newz.dk skal bortvises.

Artikel top billede

Direktør i Freeway Morten Wagner er forundret over, at direktøren i Newz.dk har udsendt en meddelelse om, at firmaernes samarbejde er slut.

Grebet ud af den blå luft. Sådan betegner Morten Wagner, direktør i Freeway, den pressemeddelelse, der blev udsendt i tirsdags, om at samarbejdet mellem Newz.dk og Freeway skulle ophøre.

Freeway, der blandt andet står bag dating.dk og Arto, købte halvdelen af Newz.dk for blot trekvart år siden. Og den halvdel har de stadig.

"Kernen I den udsendte pressemeddelse er ikke korrekt. Freeway ejer fortsat 50 procent af newz.dk Aps," lyder det i Freeways svar på pressemeddelelsen.

Morten Wagner er forundret over, at Johnny Rechnagel, som er direktør i Newz.dk, har udsendt meddelelsen.

"Freeway mener ikke, at en melding som denne bør foregå i pressen, før begge parter er enige om indholdet. Det virker dybt uprofessionelt af modparten," lyder det fra Freeway.

Morten Wagner forklarer, at Freeway nu overvejer de næste skridt i sagen. I første omgang vil Freeway forsøge at få bortvist Johnny Rechnagel.

Brudte løfter

Stridens kerne var ifølge meddelelsen fra newz.dk, at Freeway ikke havde overholdt en række aftaler med newz.dk.

Det afviser Freeway.

I meddelelsen forklarede direktør Johnny Rechnagel, at samarbejdet skulle ophøre torsdag på grund af uoverenstemmelserne.

"De klare aftaler, der var grundlaget for samarbejdet, er blevet overtrådt," sagde Johnny Rechnagel i meddelsen og henviste til problemer omkring bannerannoncer solgt via Freeway og en brudt aftale omkring nyhedsformidling i forbindelse med Freeways køb af avisen.dk.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS