Freeway vil banke Newz-direktør på plads

Newz.dks direktør undsagde i tirsdags Freeway. Nu svarer Freeway, som stadig ejer halvdelen af newz.dk, igen: Direktøren for newz.dk skal bortvises.

Artikel top billede

Direktør i Freeway Morten Wagner er forundret over, at direktøren i Newz.dk har udsendt en meddelelse om, at firmaernes samarbejde er slut.

Grebet ud af den blå luft. Sådan betegner Morten Wagner, direktør i Freeway, den pressemeddelelse, der blev udsendt i tirsdags, om at samarbejdet mellem Newz.dk og Freeway skulle ophøre.

Freeway, der blandt andet står bag dating.dk og Arto, købte halvdelen af Newz.dk for blot trekvart år siden. Og den halvdel har de stadig.

"Kernen I den udsendte pressemeddelse er ikke korrekt. Freeway ejer fortsat 50 procent af newz.dk Aps," lyder det i Freeways svar på pressemeddelelsen.

Morten Wagner er forundret over, at Johnny Rechnagel, som er direktør i Newz.dk, har udsendt meddelelsen.

"Freeway mener ikke, at en melding som denne bør foregå i pressen, før begge parter er enige om indholdet. Det virker dybt uprofessionelt af modparten," lyder det fra Freeway.

Morten Wagner forklarer, at Freeway nu overvejer de næste skridt i sagen. I første omgang vil Freeway forsøge at få bortvist Johnny Rechnagel.

Brudte løfter

Stridens kerne var ifølge meddelelsen fra newz.dk, at Freeway ikke havde overholdt en række aftaler med newz.dk.

Det afviser Freeway.

I meddelelsen forklarede direktør Johnny Rechnagel, at samarbejdet skulle ophøre torsdag på grund af uoverenstemmelserne.

"De klare aftaler, der var grundlaget for samarbejdet, er blevet overtrådt," sagde Johnny Rechnagel i meddelsen og henviste til problemer omkring bannerannoncer solgt via Freeway og en brudt aftale omkring nyhedsformidling i forbindelse med Freeways køb af avisen.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job