CapaSystems overtager gældstynget Premitech

Konsulenthuset CapaSystems overtager producenten af overvågningssoftware Premitech, der sidste år tabte 15 millioner kroner.

Artikel top billede

It- og konsulenthuset CapaSystems har købt det finansielt trængte software-hus PremiTech.

PremiTech, der producerer overvågningsløsningen Performance Guard, havde sidste år et underskud på 15,4 millioner kroner, og selskabet har også tabt hele egenkapitalen og mere til.

"Selvfølgelig kan det ses i prisen, at PremiTech er trængt økonomisk, men jeg vil ikke sige noget om, hvor meget vi har betalt for selskabet," siger Nicolai Stumpe, administrerende direktør, CapaSystems.

Kontant betaling

Selv om prisen er hemmelig, vil Nicolai Stumpe gerne sige, at PremiTech er blevet købt kontant.

At PremiTech er kommet i økonomisk uføre hænger blandt andet sammen med satsningen på det amerikanske marked, der ikke har levet op til forventningerne.

I den seneste regnskabsberetning fortæller ledelsen, at aktiviteterne i USA drosles ned til fordel for et stærkere fokus på det europæiske marked.

"Vi etablerede kontor i USA i august i år, og vi kan bruge PremiTechs teknologi derovre, så vi giver ikke op på det amerikanske marked," siger Nicolai Stumpe.

Både drift og udvikling

CapaSystems direktør lover, at PremiTechs nuværende kunder kan regne med, at deres Performance Guard-installationer sikres fortsat drift og videreudvikling.

"På længere sigt bliver Performance Guard en integreret del af vores CapaInstallers-løsning," fortæller Nicolai Stumpe.

De medarbejdere hos PremiTech, der ikke allerede er blevet fyret eller selv har sagt op, kan regne med fortsat ansættelse under den nye ejer.

CapaSystems overtager ifølge Nicolai Stumpe fem-seks mand ud af oprindeligt 10-12 ansatte hos PremiTech.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S