Sådan får du mest ud af dine it-talenter

It-Akademiet: Chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz giver her seks tips til talentledelse. En god programmør skal ikke bare programmere, lyder det blandt andet.

Artikel top billede

It-talenter hænger ikke på træerne.

Men har du som it-chef overhovedet sat din talentpleje i system og gjort dig tanker om talentledelse?

Det kan i høj grad betale sig, forklarer chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz.

"Talentpleje giver resutat både i forhold til bundlinjen, og i forhold til fastholdelse af medarbejdere," siger hun.

Chefkonsulenten understreger, at hvis it-firmaer vil gøre alvor af, at medarbejderne er deres vigtigste ressource, så bør de også tage særlig hånd om deres talenter.

Fingeren på pulsen

En klassisk fejl er for eksempel at lade en god programmør programmere løs i årevis, selvom han måske godt kunne tænke sig at prøve noget andet, forklarer Mirja Olesen.

"Hvis man ikke løbende og mere end én gang om året til MUS-samtalen taler med medarbejderne om, hvilke opgaver de vil have, så skifter talenterne jo bare arbejdsplads, når de vil prøve noget nyt," siger hun.

Hun forklarer, at man bør holde øje med, at et talent ikke bare sidder og laver en masse 'rugbrødsarbejde', hvis vedkommende gerne vil stå for organiseringen eller lignende.

Blandt de seks råd er også, at mellemledere generelt skal være på udkig efter talenter.

Seks tips til talentledelse

1) Overvej grundigt om særlig fokus på de talentfulde medarbejdere vil have afgørende indflydelse på realiseringen af din virksomheds strategier.

2) Det er nødvendigt med en klar definition af talent og talentpleje.

3) Talentpleje skal være et eksplicit strategisk fokusområde på linje med produkt- og markedsstrategierne. Gør talentudvikling til en fabrik i fabrikken.

4) Talentpleje og talentudvikling skal være en central del af det organisatoriske mindset. Det er ikke kun en opgave for HR-afdelingen.

5) Effektiv talentpleje starter i toppen. Det er afgørende, at topledelsen går forrest og lægger stor vægt på udviklingen af virksomhedens talentmasse.

6) Talentpleje skal være et fælles ansvar i hele ledelsessystemet. Alle ledere bør holdes ansvarlige for talentpleje inden for deres eget område.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network