Sådan får du mest ud af dine it-talenter

It-Akademiet: Chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz giver her seks tips til talentledelse. En god programmør skal ikke bare programmere, lyder det blandt andet.

Artikel top billede

It-talenter hænger ikke på træerne.

Men har du som it-chef overhovedet sat din talentpleje i system og gjort dig tanker om talentledelse?

Det kan i høj grad betale sig, forklarer chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz.

"Talentpleje giver resutat både i forhold til bundlinjen, og i forhold til fastholdelse af medarbejdere," siger hun.

Chefkonsulenten understreger, at hvis it-firmaer vil gøre alvor af, at medarbejderne er deres vigtigste ressource, så bør de også tage særlig hånd om deres talenter.

Fingeren på pulsen

En klassisk fejl er for eksempel at lade en god programmør programmere løs i årevis, selvom han måske godt kunne tænke sig at prøve noget andet, forklarer Mirja Olesen.

"Hvis man ikke løbende og mere end én gang om året til MUS-samtalen taler med medarbejderne om, hvilke opgaver de vil have, så skifter talenterne jo bare arbejdsplads, når de vil prøve noget nyt," siger hun.

Hun forklarer, at man bør holde øje med, at et talent ikke bare sidder og laver en masse 'rugbrødsarbejde', hvis vedkommende gerne vil stå for organiseringen eller lignende.

Blandt de seks råd er også, at mellemledere generelt skal være på udkig efter talenter.

Seks tips til talentledelse

1) Overvej grundigt om særlig fokus på de talentfulde medarbejdere vil have afgørende indflydelse på realiseringen af din virksomheds strategier.

2) Det er nødvendigt med en klar definition af talent og talentpleje.

3) Talentpleje skal være et eksplicit strategisk fokusområde på linje med produkt- og markedsstrategierne. Gør talentudvikling til en fabrik i fabrikken.

4) Talentpleje og talentudvikling skal være en central del af det organisatoriske mindset. Det er ikke kun en opgave for HR-afdelingen.

5) Effektiv talentpleje starter i toppen. Det er afgørende, at topledelsen går forrest og lægger stor vægt på udviklingen af virksomhedens talentmasse.

6) Talentpleje skal være et fælles ansvar i hele ledelsessystemet. Alle ledere bør holdes ansvarlige for talentpleje inden for deres eget område.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos