Sådan får du mest ud af dine it-talenter

It-Akademiet: Chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz giver her seks tips til talentledelse. En god programmør skal ikke bare programmere, lyder det blandt andet.

Artikel top billede

It-talenter hænger ikke på træerne.

Men har du som it-chef overhovedet sat din talentpleje i system og gjort dig tanker om talentledelse?

Det kan i høj grad betale sig, forklarer chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz.

"Talentpleje giver resutat både i forhold til bundlinjen, og i forhold til fastholdelse af medarbejdere," siger hun.

Chefkonsulenten understreger, at hvis it-firmaer vil gøre alvor af, at medarbejderne er deres vigtigste ressource, så bør de også tage særlig hånd om deres talenter.

Fingeren på pulsen

En klassisk fejl er for eksempel at lade en god programmør programmere løs i årevis, selvom han måske godt kunne tænke sig at prøve noget andet, forklarer Mirja Olesen.

"Hvis man ikke løbende og mere end én gang om året til MUS-samtalen taler med medarbejderne om, hvilke opgaver de vil have, så skifter talenterne jo bare arbejdsplads, når de vil prøve noget nyt," siger hun.

Hun forklarer, at man bør holde øje med, at et talent ikke bare sidder og laver en masse 'rugbrødsarbejde', hvis vedkommende gerne vil stå for organiseringen eller lignende.

Blandt de seks råd er også, at mellemledere generelt skal være på udkig efter talenter.

Seks tips til talentledelse

1) Overvej grundigt om særlig fokus på de talentfulde medarbejdere vil have afgørende indflydelse på realiseringen af din virksomheds strategier.

2) Det er nødvendigt med en klar definition af talent og talentpleje.

3) Talentpleje skal være et eksplicit strategisk fokusområde på linje med produkt- og markedsstrategierne. Gør talentudvikling til en fabrik i fabrikken.

4) Talentpleje og talentudvikling skal være en central del af det organisatoriske mindset. Det er ikke kun en opgave for HR-afdelingen.

5) Effektiv talentpleje starter i toppen. Det er afgørende, at topledelsen går forrest og lægger stor vægt på udviklingen af virksomhedens talentmasse.

6) Talentpleje skal være et fælles ansvar i hele ledelsessystemet. Alle ledere bør holdes ansvarlige for talentpleje inden for deres eget område.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S