Sådan får du mest ud af dine it-talenter

It-Akademiet: Chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz giver her seks tips til talentledelse. En god programmør skal ikke bare programmere, lyder det blandt andet.

Artikel top billede

It-talenter hænger ikke på træerne.

Men har du som it-chef overhovedet sat din talentpleje i system og gjort dig tanker om talentledelse?

Det kan i høj grad betale sig, forklarer chefkonsulent Mirja Olesen fra Mannaz.

"Talentpleje giver resutat både i forhold til bundlinjen, og i forhold til fastholdelse af medarbejdere," siger hun.

Chefkonsulenten understreger, at hvis it-firmaer vil gøre alvor af, at medarbejderne er deres vigtigste ressource, så bør de også tage særlig hånd om deres talenter.

Fingeren på pulsen

En klassisk fejl er for eksempel at lade en god programmør programmere løs i årevis, selvom han måske godt kunne tænke sig at prøve noget andet, forklarer Mirja Olesen.

"Hvis man ikke løbende og mere end én gang om året til MUS-samtalen taler med medarbejderne om, hvilke opgaver de vil have, så skifter talenterne jo bare arbejdsplads, når de vil prøve noget nyt," siger hun.

Hun forklarer, at man bør holde øje med, at et talent ikke bare sidder og laver en masse 'rugbrødsarbejde', hvis vedkommende gerne vil stå for organiseringen eller lignende.

Blandt de seks råd er også, at mellemledere generelt skal være på udkig efter talenter.

Seks tips til talentledelse

1) Overvej grundigt om særlig fokus på de talentfulde medarbejdere vil have afgørende indflydelse på realiseringen af din virksomheds strategier.

2) Det er nødvendigt med en klar definition af talent og talentpleje.

3) Talentpleje skal være et eksplicit strategisk fokusområde på linje med produkt- og markedsstrategierne. Gør talentudvikling til en fabrik i fabrikken.

4) Talentpleje og talentudvikling skal være en central del af det organisatoriske mindset. Det er ikke kun en opgave for HR-afdelingen.

5) Effektiv talentpleje starter i toppen. Det er afgørende, at topledelsen går forrest og lægger stor vægt på udviklingen af virksomhedens talentmasse.

6) Talentpleje skal være et fælles ansvar i hele ledelsessystemet. Alle ledere bør holdes ansvarlige for talentpleje inden for deres eget område.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job