Aflast hjemmefronten: Få dig et godt netværk

It-Akademiet: Det rigtige netværk er vejen frem for dig som it-chef. Gode kontakter til at drøfte faglige problemer kan sågar aflaste din kone. Læs otte gode råd til at pleje dit it-netværk.

Artikel top billede

Alle taler om, at det er vigtigt at have et godt netværk. Men er det overhovedet relevant for en it-chef?

"Ja," lyder det uden tøven fra chefkonsulent Mirja Olesen fra kompetence-virksomheden Mannaz.

Hun peger på, at it-chefer ofte har en tendens til at have mindre indflydelse på organisationens kurs end andre tilsvarende chefer i virksomheden.

Og det kan blandt andet skyldes, at netværket halter.

Mirja Olesen peger på, at en af fordelene ved et godt netværk er, at man får føling og forståelse med andre mennesker.

Især, hvis man sørger for vælge folk, der ikke ligner sig selv i sit netværk.

"Det er helt afgørende," siger chefkonsulenten.

Netværket skal ikke opfattes som en firkantet slags vennetjeneste, selvom man til tider også kan hjælpe hinanden i netværket.

Aflaster konen

Det bør snarere opfattes som et forum til at vende og dreje problemstillinger - gerne med nye øjne på en given sag.

"Faktisk kan it-chefens kone blive aflastet, hvis man har et godt netværk. Så behøver manden ikke komme hjem og drøfte problemerne med hende," siger Mirja Olesen.

Hun forklarer, at det rent faktisk er et meget udbredt problem for chefer, at ægtefællen skal høre på alle problemerne fra arbejdet.

Men her er et godt netværk altså en oplagt løsning.

Gode råd til at skabe et godt netværk

1. Find ud af hvad du kan tilbyde - så kan du bedre synliggøre for andre, hvad de kan forvente af dig.

2. Vær aktiv og plej dit netværk - hjælp dine netværkspartnere, som var det dig selv: Hvad, der er godt for dig, er også godt for dem.

3. Stil spørgsmål - det er det bedste indgang til at vurdere, hvilke fælles snitflader og interessefællesskab du har med andre, og hvordan I kan gøre brug af hinanden.

4. Oprethold en balance mellem at bede om hjælp og selv at hjælpe. At give for meget kan være ligeså forkert som at modtage for meget.

5. Byg ikke flere kontakter op, end du kan vedligeholde.

6. Husk netværket - også når du ikke lige står og skal bruge det.

7. Skab forskellighed i dine kontakter - lad være med kun at netværke med dem, der ligner dig i indstilling, alder, køn og profession. Nye ideer opstår gerne gennem forskellighed.

8. Vær opsøgende - også på nettet gennem relevante communities.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job