Aflast hjemmefronten: Få dig et godt netværk

It-Akademiet: Det rigtige netværk er vejen frem for dig som it-chef. Gode kontakter til at drøfte faglige problemer kan sågar aflaste din kone. Læs otte gode råd til at pleje dit it-netværk.

Artikel top billede

Alle taler om, at det er vigtigt at have et godt netværk. Men er det overhovedet relevant for en it-chef?

"Ja," lyder det uden tøven fra chefkonsulent Mirja Olesen fra kompetence-virksomheden Mannaz.

Hun peger på, at it-chefer ofte har en tendens til at have mindre indflydelse på organisationens kurs end andre tilsvarende chefer i virksomheden.

Og det kan blandt andet skyldes, at netværket halter.

Mirja Olesen peger på, at en af fordelene ved et godt netværk er, at man får føling og forståelse med andre mennesker.

Især, hvis man sørger for vælge folk, der ikke ligner sig selv i sit netværk.

"Det er helt afgørende," siger chefkonsulenten.

Netværket skal ikke opfattes som en firkantet slags vennetjeneste, selvom man til tider også kan hjælpe hinanden i netværket.

Aflaster konen

Det bør snarere opfattes som et forum til at vende og dreje problemstillinger - gerne med nye øjne på en given sag.

"Faktisk kan it-chefens kone blive aflastet, hvis man har et godt netværk. Så behøver manden ikke komme hjem og drøfte problemerne med hende," siger Mirja Olesen.

Hun forklarer, at det rent faktisk er et meget udbredt problem for chefer, at ægtefællen skal høre på alle problemerne fra arbejdet.

Men her er et godt netværk altså en oplagt løsning.

Gode råd til at skabe et godt netværk

1. Find ud af hvad du kan tilbyde - så kan du bedre synliggøre for andre, hvad de kan forvente af dig.

2. Vær aktiv og plej dit netværk - hjælp dine netværkspartnere, som var det dig selv: Hvad, der er godt for dig, er også godt for dem.

3. Stil spørgsmål - det er det bedste indgang til at vurdere, hvilke fælles snitflader og interessefællesskab du har med andre, og hvordan I kan gøre brug af hinanden.

4. Oprethold en balance mellem at bede om hjælp og selv at hjælpe. At give for meget kan være ligeså forkert som at modtage for meget.

5. Byg ikke flere kontakter op, end du kan vedligeholde.

6. Husk netværket - også når du ikke lige står og skal bruge det.

7. Skab forskellighed i dine kontakter - lad være med kun at netværke med dem, der ligner dig i indstilling, alder, køn og profession. Nye ideer opstår gerne gennem forskellighed.

8. Vær opsøgende - også på nettet gennem relevante communities.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S