Aflast hjemmefronten: Få dig et godt netværk

It-Akademiet: Det rigtige netværk er vejen frem for dig som it-chef. Gode kontakter til at drøfte faglige problemer kan sågar aflaste din kone. Læs otte gode råd til at pleje dit it-netværk.

Artikel top billede

Alle taler om, at det er vigtigt at have et godt netværk. Men er det overhovedet relevant for en it-chef?

"Ja," lyder det uden tøven fra chefkonsulent Mirja Olesen fra kompetence-virksomheden Mannaz.

Hun peger på, at it-chefer ofte har en tendens til at have mindre indflydelse på organisationens kurs end andre tilsvarende chefer i virksomheden.

Og det kan blandt andet skyldes, at netværket halter.

Mirja Olesen peger på, at en af fordelene ved et godt netværk er, at man får føling og forståelse med andre mennesker.

Især, hvis man sørger for vælge folk, der ikke ligner sig selv i sit netværk.

"Det er helt afgørende," siger chefkonsulenten.

Netværket skal ikke opfattes som en firkantet slags vennetjeneste, selvom man til tider også kan hjælpe hinanden i netværket.

Aflaster konen

Det bør snarere opfattes som et forum til at vende og dreje problemstillinger - gerne med nye øjne på en given sag.

"Faktisk kan it-chefens kone blive aflastet, hvis man har et godt netværk. Så behøver manden ikke komme hjem og drøfte problemerne med hende," siger Mirja Olesen.

Hun forklarer, at det rent faktisk er et meget udbredt problem for chefer, at ægtefællen skal høre på alle problemerne fra arbejdet.

Men her er et godt netværk altså en oplagt løsning.

Gode råd til at skabe et godt netværk

1. Find ud af hvad du kan tilbyde - så kan du bedre synliggøre for andre, hvad de kan forvente af dig.

2. Vær aktiv og plej dit netværk - hjælp dine netværkspartnere, som var det dig selv: Hvad, der er godt for dig, er også godt for dem.

3. Stil spørgsmål - det er det bedste indgang til at vurdere, hvilke fælles snitflader og interessefællesskab du har med andre, og hvordan I kan gøre brug af hinanden.

4. Oprethold en balance mellem at bede om hjælp og selv at hjælpe. At give for meget kan være ligeså forkert som at modtage for meget.

5. Byg ikke flere kontakter op, end du kan vedligeholde.

6. Husk netværket - også når du ikke lige står og skal bruge det.

7. Skab forskellighed i dine kontakter - lad være med kun at netværke med dem, der ligner dig i indstilling, alder, køn og profession. Nye ideer opstår gerne gennem forskellighed.

8. Vær opsøgende - også på nettet gennem relevante communities.

Kilde: Mannaz

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Folkekirkens Nødhjælp

    ERP IT System Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S