SOA-suppen er ved at miste varmen

Væksten inden for SOA er for første gang faldende, konkluderer en undersøgelse, som Gartner netop har fremlagt. Mange organisationer har evalueret SOA og valgt ikke at bruge tid og ressourcer på det.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af organisationer, der planlægger at gå ad SOA-vejen (service-orienteret arkitektur), er skrumpet ind til 25 procent.

Det var ellers 53 procent i sidste års undersøgelse. Antallet af organisationer helt uden planer om at udnytte SOA er mere end fordoblet fra syv procent i 2007 til 16 procent i 2008.

Denne dramatiske ændring er foregået siden starten af 2008, fortæller Gartner.

Gartner har udført denne spørgeundersøgelse fem år i træk, og dette er første gang, at tallene har været nedadgående, oplyser analytiker Dan Sholler, som er vice president hos Gartner.

"Det, vi oplever her, er, at der er en masse organisationer, der af en vifte af årsager ikke forventer at foretage sig noget specifikt i retning af SOA til næste år."

Planer udskydes

Dette års undersøgelse viser en nedgang i væksten for SOA, understreger Dan Sholler. Alt i alt forventer organisationer at gennemføre færre projekter til næste år, hvor verdensøkonomien delvist bidrager til denne holdning oplyser han .

Det kan også være, at organisationer foretager sig færre ting, som er relevante i et SOA-perspektiv, påpeger han.

Undersøgelsen viser, at et voksende antal store organisationer udskyder planer om at anvende SOA. 53 procent af respondenterne anvender allerede SOA. 20 procent er i færd med at opbygge hændelsesstyrede arkitekturer (event-driven architecture, EDA), og 20 procent har planer om at gå i gang inden for de næste 12 måneder.

Brug af moderne programmeringsmiljøer er ifølge Gartner tæt forbundet med SOA. Dette betyder, at flere organisationer fokuserer på SOA i forbindelse med ny udvikling, der bruger Java, Microsoft .Net og dynamiske sprog som Perl, Python, PHP og Ruby.

Organisationer gør klogt i at overveje alternativer til at udrulle SOA i ældre programmeringsmiljøer, da der ifølge Gartner sandsynligvis er langt i mellem folk, der evner at bygge bro mellem lejrene.

Vejet og fundet for let

Gartner konkluderer også, at det lavere antal af organisationer, der er i gang med SOA, påviser en massiv ændring i fremtidsudsigterne i denne henseende.

SOA er gået fra at være noget, der grundlæggende og inden for kort tid ville være uundgåeligt for alle organisationer, til at være noget som mange organisationer har evalueret og nu valgt ikke at bruge tid og ressourcer på.

De to hovedårsager til, at organisationer vælger ikke at gå videre med SOA, er mangel på evner, ekspertise og en realistisk forretningsmodel. Der er ifølge Gartner forvirring om opbygningen af en levedygtig forretningsmodel for SOA.

Gartner gennemførte spørgeundersøgelsen mellem maj og juli i år angående udrulning, brug, fremgangsmåde og fordele ved SOA. Som udgangspunkt blev brugt et udvalg af flere end 200 virksomheder på verdensplan med flere end 1.000 ansatte.

Tre efterfølgende faser af undersøgelsen involverede interview af deltagere ved diverse Gartner-konferencer vedrørende SOA. Samlet set blev 119 respondenter interviewet i disse efterfølgende faser.

Undersøgelsen viser, at der er stor variation i udrulning og planer om udrulning af SOA i forhold til verdensregioner. SOA-udrulning er næsten universelt udbredt i Europa, moderat i Nordamerika og bagud i Asien.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS