SOA-suppen er ved at miste varmen

Væksten inden for SOA er for første gang faldende, konkluderer en undersøgelse, som Gartner netop har fremlagt. Mange organisationer har evalueret SOA og valgt ikke at bruge tid og ressourcer på det.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af organisationer, der planlægger at gå ad SOA-vejen (service-orienteret arkitektur), er skrumpet ind til 25 procent.

Det var ellers 53 procent i sidste års undersøgelse. Antallet af organisationer helt uden planer om at udnytte SOA er mere end fordoblet fra syv procent i 2007 til 16 procent i 2008.

Denne dramatiske ændring er foregået siden starten af 2008, fortæller Gartner.

Gartner har udført denne spørgeundersøgelse fem år i træk, og dette er første gang, at tallene har været nedadgående, oplyser analytiker Dan Sholler, som er vice president hos Gartner.

"Det, vi oplever her, er, at der er en masse organisationer, der af en vifte af årsager ikke forventer at foretage sig noget specifikt i retning af SOA til næste år."

Planer udskydes

Dette års undersøgelse viser en nedgang i væksten for SOA, understreger Dan Sholler. Alt i alt forventer organisationer at gennemføre færre projekter til næste år, hvor verdensøkonomien delvist bidrager til denne holdning oplyser han .

Det kan også være, at organisationer foretager sig færre ting, som er relevante i et SOA-perspektiv, påpeger han.

Undersøgelsen viser, at et voksende antal store organisationer udskyder planer om at anvende SOA. 53 procent af respondenterne anvender allerede SOA. 20 procent er i færd med at opbygge hændelsesstyrede arkitekturer (event-driven architecture, EDA), og 20 procent har planer om at gå i gang inden for de næste 12 måneder.

Brug af moderne programmeringsmiljøer er ifølge Gartner tæt forbundet med SOA. Dette betyder, at flere organisationer fokuserer på SOA i forbindelse med ny udvikling, der bruger Java, Microsoft .Net og dynamiske sprog som Perl, Python, PHP og Ruby.

Organisationer gør klogt i at overveje alternativer til at udrulle SOA i ældre programmeringsmiljøer, da der ifølge Gartner sandsynligvis er langt i mellem folk, der evner at bygge bro mellem lejrene.

Vejet og fundet for let

Gartner konkluderer også, at det lavere antal af organisationer, der er i gang med SOA, påviser en massiv ændring i fremtidsudsigterne i denne henseende.

SOA er gået fra at være noget, der grundlæggende og inden for kort tid ville være uundgåeligt for alle organisationer, til at være noget som mange organisationer har evalueret og nu valgt ikke at bruge tid og ressourcer på.

De to hovedårsager til, at organisationer vælger ikke at gå videre med SOA, er mangel på evner, ekspertise og en realistisk forretningsmodel. Der er ifølge Gartner forvirring om opbygningen af en levedygtig forretningsmodel for SOA.

Gartner gennemførte spørgeundersøgelsen mellem maj og juli i år angående udrulning, brug, fremgangsmåde og fordele ved SOA. Som udgangspunkt blev brugt et udvalg af flere end 200 virksomheder på verdensplan med flere end 1.000 ansatte.

Tre efterfølgende faser af undersøgelsen involverede interview af deltagere ved diverse Gartner-konferencer vedrørende SOA. Samlet set blev 119 respondenter interviewet i disse efterfølgende faser.

Undersøgelsen viser, at der er stor variation i udrulning og planer om udrulning af SOA i forhold til verdensregioner. SOA-udrulning er næsten universelt udbredt i Europa, moderat i Nordamerika og bagud i Asien.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S