SOA-suppen er ved at miste varmen

Væksten inden for SOA er for første gang faldende, konkluderer en undersøgelse, som Gartner netop har fremlagt. Mange organisationer har evalueret SOA og valgt ikke at bruge tid og ressourcer på det.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af organisationer, der planlægger at gå ad SOA-vejen (service-orienteret arkitektur), er skrumpet ind til 25 procent.

Det var ellers 53 procent i sidste års undersøgelse. Antallet af organisationer helt uden planer om at udnytte SOA er mere end fordoblet fra syv procent i 2007 til 16 procent i 2008.

Denne dramatiske ændring er foregået siden starten af 2008, fortæller Gartner.

Gartner har udført denne spørgeundersøgelse fem år i træk, og dette er første gang, at tallene har været nedadgående, oplyser analytiker Dan Sholler, som er vice president hos Gartner.

"Det, vi oplever her, er, at der er en masse organisationer, der af en vifte af årsager ikke forventer at foretage sig noget specifikt i retning af SOA til næste år."

Planer udskydes

Dette års undersøgelse viser en nedgang i væksten for SOA, understreger Dan Sholler. Alt i alt forventer organisationer at gennemføre færre projekter til næste år, hvor verdensøkonomien delvist bidrager til denne holdning oplyser han .

Det kan også være, at organisationer foretager sig færre ting, som er relevante i et SOA-perspektiv, påpeger han.

Undersøgelsen viser, at et voksende antal store organisationer udskyder planer om at anvende SOA. 53 procent af respondenterne anvender allerede SOA. 20 procent er i færd med at opbygge hændelsesstyrede arkitekturer (event-driven architecture, EDA), og 20 procent har planer om at gå i gang inden for de næste 12 måneder.

Brug af moderne programmeringsmiljøer er ifølge Gartner tæt forbundet med SOA. Dette betyder, at flere organisationer fokuserer på SOA i forbindelse med ny udvikling, der bruger Java, Microsoft .Net og dynamiske sprog som Perl, Python, PHP og Ruby.

Organisationer gør klogt i at overveje alternativer til at udrulle SOA i ældre programmeringsmiljøer, da der ifølge Gartner sandsynligvis er langt i mellem folk, der evner at bygge bro mellem lejrene.

Vejet og fundet for let

Gartner konkluderer også, at det lavere antal af organisationer, der er i gang med SOA, påviser en massiv ændring i fremtidsudsigterne i denne henseende.

SOA er gået fra at være noget, der grundlæggende og inden for kort tid ville være uundgåeligt for alle organisationer, til at være noget som mange organisationer har evalueret og nu valgt ikke at bruge tid og ressourcer på.

De to hovedårsager til, at organisationer vælger ikke at gå videre med SOA, er mangel på evner, ekspertise og en realistisk forretningsmodel. Der er ifølge Gartner forvirring om opbygningen af en levedygtig forretningsmodel for SOA.

Gartner gennemførte spørgeundersøgelsen mellem maj og juli i år angående udrulning, brug, fremgangsmåde og fordele ved SOA. Som udgangspunkt blev brugt et udvalg af flere end 200 virksomheder på verdensplan med flere end 1.000 ansatte.

Tre efterfølgende faser af undersøgelsen involverede interview af deltagere ved diverse Gartner-konferencer vedrørende SOA. Samlet set blev 119 respondenter interviewet i disse efterfølgende faser.

Undersøgelsen viser, at der er stor variation i udrulning og planer om udrulning af SOA i forhold til verdensregioner. SOA-udrulning er næsten universelt udbredt i Europa, moderat i Nordamerika og bagud i Asien.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S