Viviane Reding: Billigere datatrafik fra juli 2009

Til juli næste år er det slut med chok-regninger på udlandsrejser, fortæller den europæiske telekommissær Viviane Reding i et interview med Computerworld.

Artikel top billede

EU's telekommissær, Viviane Reding, forventer lavere sms- og datapriser på tværs af EU-grænserne i juli 2009. Foto: Jens Genders

Telebranchen over hele Europa kender hende.

En branche, der ifølge hende er så syg, at den har behov for et skud medicin. Navnet er Viviane Reding, og hendes medicin til branchen er lovindgreb.

"Roamingpriserne for SMS vil falde dramatisk, og der bliver helt nye regler for data-roaming, fordi vi ser chok-regninger, når folk bruger mobiler til at hente musik, filer eller læse avis, og disse chok-regninger vil vi skære ned," fortæller Viviane Reding til Computerworld.

Som EU-kommissær for teleområdet har hun presset taletidspriserne på tværs af EU-landenes grænser ned. Det er den såkaldte roaming-afgift, hvor eksempelvis en dansk operatør betaler sig ind på et udenlandsk netværk.

"Da vi nedbragte priserne på roaming for tale, advarede jeg operatørerne, at jeg ville skride ind igen, hvis ikke de også nedbragte prisen på SMS- og data-roaming. De har ikke nedbragt prisen, og derfor har jeg smidt et nyt forslag til en regulering på bordet," siger Viviane Reding til Computerworld.

Ingen andre end EU kan gøre det

Det er Europa-Kommissionen, der laver udkastene til nye direktiver. Herefter skal Ministerrådet og Europa-Parlamentet stemme om forslagene.

"Som jeg kan forudsige ting vil det komme til afstemning i Ministerrådet i denne måned og i Europa-Parlamentet i begyndelsen af næste år. Det vil derefter træde i kraft i begyndelsen af juli 2009," vurderer kommissæren.

Viviane Reding mener, at det er helt nødvendigt for Kommissionen at skride ind over for roaming, for ingen andre myndigheder kan gøre det, påpeger hun.

"Normalt bliver priserne på kommunikation reguleret på basis af europæisk lov af de nationale regulatorer på deres eget territorium. Undtagelsen kommer på tværs af grænserne, fordi de nationale myndigheder kun har ansvaret for deres eget område, og derfor måtte kommissæren komme ind," siger hun.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job