Jens Alder stopper i TDC

TDC's administrerende direktør og koncernchef, Jens Alder, stopper som topchef i virksomheden.

Artikel top billede

Foto: Territorium / TDC

Blot halvanden uge efter, at TDC's koncernchef, Jens Alder, over for Computerworld erklærede TDC klar til salg, fratræder han sin stilling.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse stopper han, fordi selskabets bestyrelse ønsker en anden person i spidsen for selskabet.

"Nu ønsker bestyrelsen en ny profil til at fortsætte udviklingen af TDC. Det er en af betingelserne ved at være topchef, og den accepterer jeg naturligvis," siger Jens Alder i pressemeddelelsen.

Bestyrelsesformand Vagn Sørensen siger, at den effektiviseringsproces, som TDC har været igennem, nu er nået så langt, at der skal tages hul på et nyt kapitel, der handler om at styrke selskabets kundefokus og position på markedet.

TDC har nu udnævnt Henrik Poulsen som ny topchef.

Han har tidligere haft topstillinger i KKR Capstone og Lego gruppen, ligesom han har været ansat i i McKinsey og Novo Nordisk.

Læs mere på Computerworld.dk om et øjeblik.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S