Jens Alder stopper i TDC

TDC's administrerende direktør og koncernchef, Jens Alder, stopper som topchef i virksomheden.

Artikel top billede

Foto: Territorium / TDC

Blot halvanden uge efter, at TDC's koncernchef, Jens Alder, over for Computerworld erklærede TDC klar til salg, fratræder han sin stilling.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse stopper han, fordi selskabets bestyrelse ønsker en anden person i spidsen for selskabet.

"Nu ønsker bestyrelsen en ny profil til at fortsætte udviklingen af TDC. Det er en af betingelserne ved at være topchef, og den accepterer jeg naturligvis," siger Jens Alder i pressemeddelelsen.

Bestyrelsesformand Vagn Sørensen siger, at den effektiviseringsproces, som TDC har været igennem, nu er nået så langt, at der skal tages hul på et nyt kapitel, der handler om at styrke selskabets kundefokus og position på markedet.

TDC har nu udnævnt Henrik Poulsen som ny topchef.

Han har tidligere haft topstillinger i KKR Capstone og Lego gruppen, ligesom han har været ansat i i McKinsey og Novo Nordisk.

Læs mere på Computerworld.dk om et øjeblik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)