Microsoft kæmper for nyt liv til IE Mobile

Trods Microsofts førerposition på pc-browsermarkedet har selskabet ikke den samme status inden for browsere til mobiltelefoner, smartphones og PDA'er. Det skal Internet Explorer Mobile 6 ændre.

Artikel top billede

Sådan kommer en webside til at se ud i Microsofts kommende Internet Explorer Mobile 6.

Microsoft satser på at gøre sin Internet Explorer-browser lige så dominerende på de mobile enheder som på pc-markedet, hvor selskabet står for godt 72 procent.

På markedet for mobilbrowsere møder Microsoft dog stærk konkurrence fra Operas Mini og Apples Safari, ligesom telefonproducenter som Nokia og RIM (Blackberry) leverer telefonerne med indbyggede browsere.

Specielt Apples Safari-browser til iPhone er meget rost, og senest har også Mozilla meldt sin ankomst med sin Fennec-browser, hvor udviklingen i øvrigt bliver styret her fra Danmark.

Derfor er Microsoft nu på trapperne med Internet Explorer Mobile 6, der skal gøre Windows Mobile-platformen mere populær.

"Snart tilgængelig på nye Windows Mobile-enheder vil denne browser tilbyde en browseroplevelse af høj kvalitet, der i højere grad ligner en desktop browser-oplevelse," skriver Microsoft på sin Windows Mobile-blog

Selskabet har netop frigivet en emulator til udviklere, hvor man kan afprøve Internet Explorer Mobile 6.

Skeptiske udviklere

Ifølge Microsoft-bloggen skulle de største nyskabelser i de kommende mobil-browser være, at den er bedre til at forme websiderne, så de passer på en mobil-skærm.

Desuden kommer IE Mobile 6 med understøttelse af flash-indhold, samt forbedrede muligheder for at zoome ind på områder på websiderne.

Udviklerne er dog ikke så begejstrede for navnet på den nye browser. En person ved navn 'Chess' kommenterer på bloggen:

"Det faktum at I vil bruge navnet IE6 og ikke indse, at IE6 (desktop-versionen, red.) er en af de mest hadede browsere blandt udviklere, viser hvor meget I mangler føling med virkeligheden.

En Microsoft-mand ved navn 'Knush' svarer dog efterfølgende, at man ikke skal tage navnet så bogstaveligt.

"For eksempel så er der komponenter fra andre versioner af Internet Explorer fra desktoppen, selvom denne version bliver kaldt Internet Explorer Mobile 6. Et eksempel er understørrelsen af Jscript v5.7, som vi har hentet fra Internet Explorer 8 til desktoppen."

Microsoft fortæller samtidig, at IE Mobile 6 forventes at blive frigivet i slutningen af 2008 eller starten af 2009.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job