Microsoft kæmper for nyt liv til IE Mobile

Trods Microsofts førerposition på pc-browsermarkedet har selskabet ikke den samme status inden for browsere til mobiltelefoner, smartphones og PDA'er. Det skal Internet Explorer Mobile 6 ændre.

Artikel top billede

Sådan kommer en webside til at se ud i Microsofts kommende Internet Explorer Mobile 6.

Microsoft satser på at gøre sin Internet Explorer-browser lige så dominerende på de mobile enheder som på pc-markedet, hvor selskabet står for godt 72 procent.

På markedet for mobilbrowsere møder Microsoft dog stærk konkurrence fra Operas Mini og Apples Safari, ligesom telefonproducenter som Nokia og RIM (Blackberry) leverer telefonerne med indbyggede browsere.

Specielt Apples Safari-browser til iPhone er meget rost, og senest har også Mozilla meldt sin ankomst med sin Fennec-browser, hvor udviklingen i øvrigt bliver styret her fra Danmark.

Derfor er Microsoft nu på trapperne med Internet Explorer Mobile 6, der skal gøre Windows Mobile-platformen mere populær.

"Snart tilgængelig på nye Windows Mobile-enheder vil denne browser tilbyde en browseroplevelse af høj kvalitet, der i højere grad ligner en desktop browser-oplevelse," skriver Microsoft på sin Windows Mobile-blog

Selskabet har netop frigivet en emulator til udviklere, hvor man kan afprøve Internet Explorer Mobile 6.

Skeptiske udviklere

Ifølge Microsoft-bloggen skulle de største nyskabelser i de kommende mobil-browser være, at den er bedre til at forme websiderne, så de passer på en mobil-skærm.

Desuden kommer IE Mobile 6 med understøttelse af flash-indhold, samt forbedrede muligheder for at zoome ind på områder på websiderne.

Udviklerne er dog ikke så begejstrede for navnet på den nye browser. En person ved navn 'Chess' kommenterer på bloggen:

"Det faktum at I vil bruge navnet IE6 og ikke indse, at IE6 (desktop-versionen, red.) er en af de mest hadede browsere blandt udviklere, viser hvor meget I mangler føling med virkeligheden.

En Microsoft-mand ved navn 'Knush' svarer dog efterfølgende, at man ikke skal tage navnet så bogstaveligt.

"For eksempel så er der komponenter fra andre versioner af Internet Explorer fra desktoppen, selvom denne version bliver kaldt Internet Explorer Mobile 6. Et eksempel er understørrelsen af Jscript v5.7, som vi har hentet fra Internet Explorer 8 til desktoppen."

Microsoft fortæller samtidig, at IE Mobile 6 forventes at blive frigivet i slutningen af 2008 eller starten af 2009.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S