Norsk gigant trækker sig fra KMD-kampen

Et norsk SAP-firma meddeler nu også, at det trækker sig fra kampen om KMD. Tilbage i opløbet er nu en række fåmælte selskaber og investorer.

Artikel top billede

En norsk it-gigant har trukket sig fra kampen om KMD.

Hos EDB Business Partner fortæller kommunikationschef Geir Remman, at selskabet har været interesseret i KMD.

"Men vi er ikke længere aktuelle i forhold til opkøb af KMD," siger han.

"Siden i sommer har vi egentlig ikke været aktive omkring et køb af selskabet på grund af aktiemarkedet og den usikre økonomiske situationen," siger han.

Ideen om at KMD og EDB Business Partner ville være et godt match blev første gang luftet for Computerworlds læsere, af SAP's nordiske direktør, Henrik Rasmussen.

Nu tyder det på, at SAP må undvære en samlet nordisk megapartner.

Sondering

Geir Remman forklarer, at der har været lidt forespørgsler og 'sonderinger' i markedet siden, men at EDB Business Partner ikke har været involveret i direkte forhandlinger og altså er ude af processen.

EDB Business Partner har godt 6.000 medarbejdere og en omsætning på 8 milliarder norske kroner. Blandt de 6.000 medarbejdere er de 300 SAP-folk.

Den norske it-gigant har i hjemlandet været sat i forbindelse med opkøb af andre store nordiske it-virksomheder. Blandt andet har en fusion med TietoEnator været på vej.

Jensby og NNIT ude

Meldingen fra Norge kommer kun et par dage efter, at it-investor Asger Jensby meldte, at han også trækker sig fra opløbet.

Hos NNIT, der også er blevet nævnt i forbindelse med KMD-salget, afviser man også at være med i opløbet.

"Vi har et godt kulturmatch med KMD, så jeg kan godt forstå, at der er mange, der spekulerer i, at vi er med. Men vi har takket nej til at indgå i drøftelser, fordi vi er fokuseret på vores egen strategi om internationalisering," siger administrerende direktør Per Kogut fra NNIT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet