Danske Sun-ansatte på fyrings-pinebænk

Rekordfyringer i amerikanske Sun risikerer at ramme de ansatte i den danske afdeling.

Artikel top billede

Snart bliver trængslen lidt mindre i amerikanske Sun, der har annonceret, at op mod hver femte skal forlade virksomheden. Fremtiden for de danske ansatte er endnu usikker.

Mellem 5.000 og 6.000. Eller hvad der svarer til næsten en femtedel af den samlede medarbejderstyrke. Så mange står til fyring i den amerikanske server-mastodont Sun.

Om Suns 79 ansatte i det danske hovedkvarter i Nærum eller jyllandskontoret i Skanderborg bliver ramt, vil den administrerende direktør i Sun Danmark, Jens Christiansen, ikke kommentere på.

"Det har jeg ikke nogle kommentarer til på nuværende tidspunkt," siger han.

"Jeg kan desværre ikke uddybe i forhold til den danske organisation."

Ugevis i uvished

Jens Christiansen medgiver, at det er en alvorlig sag, når moderselskabet afskediger knapt hver femte ansatte. Den slags tager tid at få på plads, påpeger han.

"Det er klart, det er en stor øvelse, der er i gang omkring at identificere, hvor man skal tilpasse organisationen. Det kommer til at tage lidt tid, men vi håber selvfølgelig, det går hurtigt," siger han.

Jens Christiansen afviser dog, at der kommer afklaring allerede i løbet af et par dage. Den slags tager uger, lyder vurderingen.

Indtil da er Suns danske ansatte sat i venteposition.

"Vi har taget den udmelding, der er kommet fra vores CEO (topchef Jonathan Schwartz, red.) til efterretning, og vi afventer nærmere instruktioner om, hvad der skal ske," siger Sun Microsystems danske direktør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect