Danske Sun-ansatte på fyrings-pinebænk

Rekordfyringer i amerikanske Sun risikerer at ramme de ansatte i den danske afdeling.

Artikel top billede

Snart bliver trængslen lidt mindre i amerikanske Sun, der har annonceret, at op mod hver femte skal forlade virksomheden. Fremtiden for de danske ansatte er endnu usikker.

Mellem 5.000 og 6.000. Eller hvad der svarer til næsten en femtedel af den samlede medarbejderstyrke. Så mange står til fyring i den amerikanske server-mastodont Sun.

Om Suns 79 ansatte i det danske hovedkvarter i Nærum eller jyllandskontoret i Skanderborg bliver ramt, vil den administrerende direktør i Sun Danmark, Jens Christiansen, ikke kommentere på.

"Det har jeg ikke nogle kommentarer til på nuværende tidspunkt," siger han.

"Jeg kan desværre ikke uddybe i forhold til den danske organisation."

Ugevis i uvished

Jens Christiansen medgiver, at det er en alvorlig sag, når moderselskabet afskediger knapt hver femte ansatte. Den slags tager tid at få på plads, påpeger han.

"Det er klart, det er en stor øvelse, der er i gang omkring at identificere, hvor man skal tilpasse organisationen. Det kommer til at tage lidt tid, men vi håber selvfølgelig, det går hurtigt," siger han.

Jens Christiansen afviser dog, at der kommer afklaring allerede i løbet af et par dage. Den slags tager uger, lyder vurderingen.

Indtil da er Suns danske ansatte sat i venteposition.

"Vi har taget den udmelding, der er kommet fra vores CEO (topchef Jonathan Schwartz, red.) til efterretning, og vi afventer nærmere instruktioner om, hvad der skal ske," siger Sun Microsystems danske direktør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S