Serverskifte lammer julens indledende e-handel

Fredag er flere netbutikker blevet lammet af en skrantende database-server. FDIH raser over uprofessionelle forhold.

Artikel top billede

Flere danske netbutikker er tvunget i knæ på grund af serverproblemer hos Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services.

Serverproblemerne er opstået efter, at DIBS siden sidste weekend har været i gang med at flytte sit hostingcenter.

Siden fredag morgen er en databaseer-server stået af, og det har givet ekstremt langsommelige betalinger, der hos visse kunder timer ud, så betalingen ikke kan gennemføres.

Blandt andre DSB, Billetlugen og Smartguy.dk er ramt af problemerne, der givetvis løber op i et samlet omsætningstab på millioner af kroner.

FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) raser over, at DIBS ikke har haft bedre styr på sit serverrum.

"Betalingsdelen er vital for e-handlen og der skal man altså have styr på sine sager. DIBS' planlægning af denne sag er håndteret meget uprofessionelt. Flytningen af serverne bør jo ikke skabe problemer midt på dagen, men kunne være testet i nattetimerne," siger Morten Kamper til Computerworld.

Katastrofalt nedbrud midt i julehandlen

Morten Kamper påpeger, at DIBS som minimum burde have oprettet en tilfredsstillende nødløsning på server-problemerne, hvilket ikke er tilfældet.

FDIH-medlemmet Smartguy.dk, der sælger tøj på nettet, er uforstående over for nedbruddet.

"Det et er katastrofalt med et nedbrud midt på dagen. [...]Nu oplever jeg virkelig, at julehandel er i gang - betalingsløsningen er gået ned," lyder det i en FDIH-pressemeddelelse fra Smartguy.dk's direktør Nicolai Kjærgaard.

DIBS forstår skuffede kunder

Hos DIBS arbejder man på højtryk for at få styr på den genstridige database-server.

"Vi håber på, at problemerne er løst inden for halve timer snarere end halve dage. Selv om vi har sendt informationer ud til vores kunder, så har vi fået utrolig mange skuffede folk i røret, og det er der jo egentlig ikke noget at sige til," forklarer vice- og salgsdirektør Jesper Lohmann til Computerworld.

Han beklager miseren og vil først og fremmest sørge for, at alle DIBS-kunder bliver underrettet om server-fejlen.

"Bagefter må vi se på, om vi har kunder, som vi har et erstatningsansvar overfor," siger Jesper Lohmann.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune