Helge Sander bøjer sig i kabelklipningssag

Danmark skal arbejde for at forhindre administrativ lukning af internetforbindelser. Det gik Helge Sander (V) med til under et hastesamråd i Folketinget onsdag.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Danmark skal arbejde på at europæere ikke kan afskæres fra internettet ved en administrativ afgørelse. Det blev konklusionen, da videnskabsminister Helge Sander (V) i dag mødtes med Folketingets Europaudvalg.

Ministeren var - inden et møde med hans EU-kolleger i morgen - kaldt i hastesamråd for at forklare, hvad der er op og ned på situationen.

Det var nødvendigt, efter hans afløser på et møde i fredags, sundhedsminister Jacob Axel Nielsen (K), havde fejlinformeret udvalget.

I dag samledes politikerne så igen om det runde bord, hvor Europaudvalget bliver orienteret om EU-politikken.

Videnskabsministeren slog fra begyndelsen af mødet fast, at det forslag, som Europaparlamentet har fremsat for at sikre borgerne mod administrative lukninger af internetforbindelser, ikke er skrevet ind i den nuværende forligstekst.

Det fik et bredt flertal af partier til at kræve, at ministeren skulle arbejde for at få ændringsforslaget med i teksten.

Og det endte med, at videnskabsministeren gav sig uden den store kamp.

Flertal for ændring

Før Helge Sander bøjede sig, understregede ministeren dog, at det forslag, der ligger lige nu, ikke åbner for, at der vil kunne indføres wn såkaldt "tre gange og du er ude"-politik i Danmark.

En melding som fik ministerens partifælle Michael Aastrup Jensen til at gå i brechen for ministeren.

"Jeg er lettet, efter ministeren har forsikret, at vi ikke vil få indført "three strikes" ad bagdøren," lød det fra Michael Aastrup Jensen.

I den anden ende af det store mødelokale, hvor Europaudvalget holder sine møder, røg armen straks i vejret på den radikale Lone Dybkjær, som kort tid efter understregede, at der var mere principielle spørgsmål i spil.

"Vi samarbejder om nogle overordnede værdier i Europa," lød det fra Lone Dybkjær, som understregede, at det ikke blot er danskernes adgang til internettet, som skal sikres, men alle europæeres.

Det erklærede Dansk Folkepartis Pia Adelsteen sig som tilhænger af. Og med opbakning fra Socialdemokratiet, hvis ordfører, Benny Engelbrecht, påpegede spørgsmålets alvor, endte Helge Sander med at tilkendegive, at han vil arbejde for at få formuleringerne med i teksten.

"Vi markerer, at vi ønsker forslag 138 taget med. Det vil jeg ikke have et problem med, hverken som regeringsmedlem eller for Venstre," konstaterede videnskabsministeren, som dog også slog fast, at der stadig ikke ligger en endelig version af den tekst, som ministrene skal beslutte sig for i morgen.

Ministeren fortalte desuden, at han i løbet af onsdagen forventede en opringning fra EU-kommisær for informationssamfundet Viviane Reading, selv om han indtil da kun havde hørt om opkaldet i pressen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse