Helge Sander bøjer sig i kabelklipningssag

Danmark skal arbejde for at forhindre administrativ lukning af internetforbindelser. Det gik Helge Sander (V) med til under et hastesamråd i Folketinget onsdag.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Danmark skal arbejde på at europæere ikke kan afskæres fra internettet ved en administrativ afgørelse. Det blev konklusionen, da videnskabsminister Helge Sander (V) i dag mødtes med Folketingets Europaudvalg.

Ministeren var - inden et møde med hans EU-kolleger i morgen - kaldt i hastesamråd for at forklare, hvad der er op og ned på situationen.

Det var nødvendigt, efter hans afløser på et møde i fredags, sundhedsminister Jacob Axel Nielsen (K), havde fejlinformeret udvalget.

I dag samledes politikerne så igen om det runde bord, hvor Europaudvalget bliver orienteret om EU-politikken.

Videnskabsministeren slog fra begyndelsen af mødet fast, at det forslag, som Europaparlamentet har fremsat for at sikre borgerne mod administrative lukninger af internetforbindelser, ikke er skrevet ind i den nuværende forligstekst.

Det fik et bredt flertal af partier til at kræve, at ministeren skulle arbejde for at få ændringsforslaget med i teksten.

Og det endte med, at videnskabsministeren gav sig uden den store kamp.

Flertal for ændring

Før Helge Sander bøjede sig, understregede ministeren dog, at det forslag, der ligger lige nu, ikke åbner for, at der vil kunne indføres wn såkaldt "tre gange og du er ude"-politik i Danmark.

En melding som fik ministerens partifælle Michael Aastrup Jensen til at gå i brechen for ministeren.

"Jeg er lettet, efter ministeren har forsikret, at vi ikke vil få indført "three strikes" ad bagdøren," lød det fra Michael Aastrup Jensen.

I den anden ende af det store mødelokale, hvor Europaudvalget holder sine møder, røg armen straks i vejret på den radikale Lone Dybkjær, som kort tid efter understregede, at der var mere principielle spørgsmål i spil.

"Vi samarbejder om nogle overordnede værdier i Europa," lød det fra Lone Dybkjær, som understregede, at det ikke blot er danskernes adgang til internettet, som skal sikres, men alle europæeres.

Det erklærede Dansk Folkepartis Pia Adelsteen sig som tilhænger af. Og med opbakning fra Socialdemokratiet, hvis ordfører, Benny Engelbrecht, påpegede spørgsmålets alvor, endte Helge Sander med at tilkendegive, at han vil arbejde for at få formuleringerne med i teksten.

"Vi markerer, at vi ønsker forslag 138 taget med. Det vil jeg ikke have et problem med, hverken som regeringsmedlem eller for Venstre," konstaterede videnskabsministeren, som dog også slog fast, at der stadig ikke ligger en endelig version af den tekst, som ministrene skal beslutte sig for i morgen.

Ministeren fortalte desuden, at han i løbet af onsdagen forventede en opringning fra EU-kommisær for informationssamfundet Viviane Reading, selv om han indtil da kun havde hørt om opkaldet i pressen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job