Kritik tvinger Asus til at sælge Linux igen

I går var udmeldingen klar. Linux skal ud, og XP skal ind på alle maskiner fra Asus. I dag er strategien vendt 180 grader.

Artikel top billede

Gårsdagens udmelding fra Asus var ellers klar:

XP skal afløse Linux på alle pc-produkterne i Norden.

Og det budskab bragte debatten i kog både i Danmark og i vores nordiske broderlande.

På computerworld.dk har 49 debattører i skrivende stund givet deres meninger til kende. I Sverige er tallet 230.

I dag er beskeden så en anden.

"Det hele er en misforståelse, og vi har naturligvis ikke droppet Linux," fortæller marketingchef Mikael Koark nu til Computerworld.

Han beklager episoden mange gange og erkender, at den megen kritik af beslutningen har betydning for ændringen.

"Vi påvirkes naturligvis af kritik, og derfor melder vi ud igen."

"Vi har været nogle af de første med Linux som platform, og vi har fået meget pr på den konto. Derfor har jeg fuld forståelse for den massive kritik," siger han.

Asus har nu ændret deres udsendelsesplan for pc'er, og der kommer to nye Linux-baserede maskiner i første kvartal næste år, lyder det fra Asus.

Samtidig vil salget af de maskiner, der allerede er på markedet, det drejer sig om 701, 900 og 901, stadig være tilgængelige med Linux.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job