Kritik tvinger Asus til at sælge Linux igen

I går var udmeldingen klar. Linux skal ud, og XP skal ind på alle maskiner fra Asus. I dag er strategien vendt 180 grader.

Artikel top billede

Gårsdagens udmelding fra Asus var ellers klar:

XP skal afløse Linux på alle pc-produkterne i Norden.

Og det budskab bragte debatten i kog både i Danmark og i vores nordiske broderlande.

På computerworld.dk har 49 debattører i skrivende stund givet deres meninger til kende. I Sverige er tallet 230.

I dag er beskeden så en anden.

"Det hele er en misforståelse, og vi har naturligvis ikke droppet Linux," fortæller marketingchef Mikael Koark nu til Computerworld.

Han beklager episoden mange gange og erkender, at den megen kritik af beslutningen har betydning for ændringen.

"Vi påvirkes naturligvis af kritik, og derfor melder vi ud igen."

"Vi har været nogle af de første med Linux som platform, og vi har fået meget pr på den konto. Derfor har jeg fuld forståelse for den massive kritik," siger han.

Asus har nu ændret deres udsendelsesplan for pc'er, og der kommer to nye Linux-baserede maskiner i første kvartal næste år, lyder det fra Asus.

Samtidig vil salget af de maskiner, der allerede er på markedet, det drejer sig om 701, 900 og 901, stadig være tilgængelige med Linux.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S