Martin Thorborg: Smid en atombombe efter Jubii

De nye ejere skal lave dramatisk om på Jubii, mener selskabets stifter, Martin Thorborg.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Stifter af Jubii Martin Thorborg har ikke meget ros til Jubiis tyske ejere, der nu sælger Jubii.

"Hos Lycos har de en meget lille IQ og drev et print-medie, der trykte bibler. De er søde, men har overhovedet ingen forstand på web," siger Martin Thorborg.

Derfor har han også ondt af den danske ledelse, der har haft bundne hænder.

"Den danske ledelse har været oppe imod et voldsomt bureaukrati. Det er ikke den danske ledelses skyld, at det er gået galt" siger Martin Thorborg.

Afvikling af Jubii

Han kalder de tyske ejeres tid med Jubii for "afvikling" nærmere end udvikling.

Dermed er han helt på linje med eksperters vurdering.

"Da vi solgte var vi vel 140, og i dag er der omkring 15 ansatte. Det er samtidig rigtigt godt klaret at halvere besøgstallene i et marked, der stormer frem," lyder det ironisk fra Jubii-stifteren.

Han mener derfor, at Jubii skal laves helt om af de nye ejere.

"De skal smide en atombombe og kaste sig over et ektremt målrettet område og bruge det gode brand," lyder rådet.

Han nævner, at man kunne satse 100 procent på debat-forummet og målrette det for eksempel kvinder mellem 25 og 40 år. Eller man kunne lave Danmarks svar på Facebook.

"Det vigtige er bare, at man satser på ét område og giver det fuld gas og energi," siger han.

Martin Thorborg, der selv afviser at være interesseret i at føre Jubii videre, tvivler dog på, at de nye ejere vil gå den dramatiske, men nødvendige vej.

"Derfor er der også 98 procents sandsynlighed for, at det går galt," siger han.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S