Martin Thorborg: Smid en atombombe efter Jubii

De nye ejere skal lave dramatisk om på Jubii, mener selskabets stifter, Martin Thorborg.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Stifter af Jubii Martin Thorborg har ikke meget ros til Jubiis tyske ejere, der nu sælger Jubii.

"Hos Lycos har de en meget lille IQ og drev et print-medie, der trykte bibler. De er søde, men har overhovedet ingen forstand på web," siger Martin Thorborg.

Derfor har han også ondt af den danske ledelse, der har haft bundne hænder.

"Den danske ledelse har været oppe imod et voldsomt bureaukrati. Det er ikke den danske ledelses skyld, at det er gået galt" siger Martin Thorborg.

Afvikling af Jubii

Han kalder de tyske ejeres tid med Jubii for "afvikling" nærmere end udvikling.

Dermed er han helt på linje med eksperters vurdering.

"Da vi solgte var vi vel 140, og i dag er der omkring 15 ansatte. Det er samtidig rigtigt godt klaret at halvere besøgstallene i et marked, der stormer frem," lyder det ironisk fra Jubii-stifteren.

Han mener derfor, at Jubii skal laves helt om af de nye ejere.

"De skal smide en atombombe og kaste sig over et ektremt målrettet område og bruge det gode brand," lyder rådet.

Han nævner, at man kunne satse 100 procent på debat-forummet og målrette det for eksempel kvinder mellem 25 og 40 år. Eller man kunne lave Danmarks svar på Facebook.

"Det vigtige er bare, at man satser på ét område og giver det fuld gas og energi," siger han.

Martin Thorborg, der selv afviser at være interesseret i at føre Jubii videre, tvivler dog på, at de nye ejere vil gå den dramatiske, men nødvendige vej.

"Derfor er der også 98 procents sandsynlighed for, at det går galt," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos