EU: Her er maksimal-prisen for roaming i fremtiden

De europæiske ministre på teleområdet siger god for det loft, der skal nedbringe sms- og data-priser på tværs af EU-grænserne.

Artikel top billede

Roaming. Det hedder begrebet, når et teleselskab lejer sig ind på en anden operatørs netværk. Sker det på tværs af EU-grænserne, er prisen pludselig mange gange højere, end hvis det skete inden for landets grænser.

Sådan har det været længe, og sådan vil det også fortsat være.

Men afgiften for brug af et fremmed netværk bliver nu markant lavere. Ikke mindst på data-området, hvor kunder er endt med gigantregninger.

"Alle har hørt om chok-regninger og folk, der har fået regninger på flere tusinde euro, efter de kom hjem fra ferie, bare fordi de videresendte et par billeder," siger Viviane Reding, der er EU-kommissær for teleområdet.

Nu har EU's ministre på teleområdet dog sagt god for kommissærens forslag om at indsætte et prisloft på data og sms på tværs af EU-landene, skriver Financial Times. Kommissæren er begejstret for, at ministrene nu har givet hende mandat til at gå videre.

"Priserne, som i dag er totalt urimelige, kan nu blive ændret i fremtiden," siger hun.

Det ny prisloft lyder på 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Viviane Reding har som kommissær udarbejdet forslaget, som ministrene og parlamentet skal sige god for.

I sidste måned måtte kommissæren revidere et forslag om en ny europæisk telemyndighed, inden Europa-Parlamentet ønskede at sige god for det.

De nye regler vil træde i kraft til juli næste år, hvis det går efter Viviane Redings tidsplan.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job