EU: Her er maksimal-prisen for roaming i fremtiden

De europæiske ministre på teleområdet siger god for det loft, der skal nedbringe sms- og data-priser på tværs af EU-grænserne.

Artikel top billede

Roaming. Det hedder begrebet, når et teleselskab lejer sig ind på en anden operatørs netværk. Sker det på tværs af EU-grænserne, er prisen pludselig mange gange højere, end hvis det skete inden for landets grænser.

Sådan har det været længe, og sådan vil det også fortsat være.

Men afgiften for brug af et fremmed netværk bliver nu markant lavere. Ikke mindst på data-området, hvor kunder er endt med gigantregninger.

"Alle har hørt om chok-regninger og folk, der har fået regninger på flere tusinde euro, efter de kom hjem fra ferie, bare fordi de videresendte et par billeder," siger Viviane Reding, der er EU-kommissær for teleområdet.

Nu har EU's ministre på teleområdet dog sagt god for kommissærens forslag om at indsætte et prisloft på data og sms på tværs af EU-landene, skriver Financial Times. Kommissæren er begejstret for, at ministrene nu har givet hende mandat til at gå videre.

"Priserne, som i dag er totalt urimelige, kan nu blive ændret i fremtiden," siger hun.

Det ny prisloft lyder på 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Viviane Reding har som kommissær udarbejdet forslaget, som ministrene og parlamentet skal sige god for.

I sidste måned måtte kommissæren revidere et forslag om en ny europæisk telemyndighed, inden Europa-Parlamentet ønskede at sige god for det.

De nye regler vil træde i kraft til juli næste år, hvis det går efter Viviane Redings tidsplan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS