EU: Her er maksimal-prisen for roaming i fremtiden

De europæiske ministre på teleområdet siger god for det loft, der skal nedbringe sms- og data-priser på tværs af EU-grænserne.

Artikel top billede

Roaming. Det hedder begrebet, når et teleselskab lejer sig ind på en anden operatørs netværk. Sker det på tværs af EU-grænserne, er prisen pludselig mange gange højere, end hvis det skete inden for landets grænser.

Sådan har det været længe, og sådan vil det også fortsat være.

Men afgiften for brug af et fremmed netværk bliver nu markant lavere. Ikke mindst på data-området, hvor kunder er endt med gigantregninger.

"Alle har hørt om chok-regninger og folk, der har fået regninger på flere tusinde euro, efter de kom hjem fra ferie, bare fordi de videresendte et par billeder," siger Viviane Reding, der er EU-kommissær for teleområdet.

Nu har EU's ministre på teleområdet dog sagt god for kommissærens forslag om at indsætte et prisloft på data og sms på tværs af EU-landene, skriver Financial Times. Kommissæren er begejstret for, at ministrene nu har givet hende mandat til at gå videre.

"Priserne, som i dag er totalt urimelige, kan nu blive ændret i fremtiden," siger hun.

Det ny prisloft lyder på 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Viviane Reding har som kommissær udarbejdet forslaget, som ministrene og parlamentet skal sige god for.

I sidste måned måtte kommissæren revidere et forslag om en ny europæisk telemyndighed, inden Europa-Parlamentet ønskede at sige god for det.

De nye regler vil træde i kraft til juli næste år, hvis det går efter Viviane Redings tidsplan.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S