EU: Her er maksimal-prisen for roaming i fremtiden

De europæiske ministre på teleområdet siger god for det loft, der skal nedbringe sms- og data-priser på tværs af EU-grænserne.

Artikel top billede

Roaming. Det hedder begrebet, når et teleselskab lejer sig ind på en anden operatørs netværk. Sker det på tværs af EU-grænserne, er prisen pludselig mange gange højere, end hvis det skete inden for landets grænser.

Sådan har det været længe, og sådan vil det også fortsat være.

Men afgiften for brug af et fremmed netværk bliver nu markant lavere. Ikke mindst på data-området, hvor kunder er endt med gigantregninger.

"Alle har hørt om chok-regninger og folk, der har fået regninger på flere tusinde euro, efter de kom hjem fra ferie, bare fordi de videresendte et par billeder," siger Viviane Reding, der er EU-kommissær for teleområdet.

Nu har EU's ministre på teleområdet dog sagt god for kommissærens forslag om at indsætte et prisloft på data og sms på tværs af EU-landene, skriver Financial Times. Kommissæren er begejstret for, at ministrene nu har givet hende mandat til at gå videre.

"Priserne, som i dag er totalt urimelige, kan nu blive ændret i fremtiden," siger hun.

Det ny prisloft lyder på 82 øre per sms, mens en megabyte data ikke må overstige 7,45 kroner.

Viviane Reding har som kommissær udarbejdet forslaget, som ministrene og parlamentet skal sige god for.

I sidste måned måtte kommissæren revidere et forslag om en ny europæisk telemyndighed, inden Europa-Parlamentet ønskede at sige god for det.

De nye regler vil træde i kraft til juli næste år, hvis det går efter Viviane Redings tidsplan.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job