Lenovo ThinkPad W700 2758

Artikel top billede

De dyreste bærbare er hovedsageligt rettet mod de kreative fag, som grafikere og fotografer, og det er også tilfældet med Lenovos første bærbar med 17" skærm.

Derfor er der gjort lidt ekstra ud af skærmene, og hos Lenovo har det medført en bagoplyst LED-skærm, som sørger for at vise klare og veldefinerede farver.

Med maskinen følger et kalibreringsværktøj til farver, så man kan være sikker på skærmens indstillinger er som de skal være.

Tegnevenlig

At her skulle være tale om en bærbar til de kreative, forklarer hvorfor man har mulighed for at få monteret en Wacom digitizerplade direkte i maskinen, så man kan tegne løs, mens man er på farten.

Når nu man både skal have plads til en 17" widescreen skærm og en digitizerplade, er der mulighed for at folde sig lidt ekstra ud, og det har man gjort hos Lenovo.

Et fuldt numerisk keyboard er det blevet til, og tilføjelsen af ThinkLight, en lille LED-lampe i toppen af skærmen, som oplyser keyboardet, når solen er gået ned.

Hvis du gerne vil have en bærbar, som matcher din Bentley, skal du skynde dig. Den lille trendy computer er nemlig kun fremstillet i 250 eksemplarer.

Tilbage til hovedartiklen

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S