Efterlyste Stein Bagger tæt på svenske bedragere

Den efterlyste it-direktør Stein Bagger havde via IT Factory et tæt samarbejde med to svenske forretningspartnere, der kørte et stort svensk it-firma i sænk. Begge har domme i bagagen.

Artikel top billede

Den efterlyste it-direktør Stein Bagger fra IT Factory, der mistænkes for at have begået bedrageri for mindst 500 millioner kroner havde et indgående samarbejde med to svenske forretningsfolk med plettede papirer.

De to svenskere er dømt for bedrageri og den ene må sågar ikke drive virksomhed.

Alligevel forsvarede Stein Bagger for nylig samarbejdet overfor Computerworld.

"Vi bruger ikke så meget energi på at finde ud af, om en ansat eller en i en ejerkreds har været involveret i noget. Det, der er interessant for os, er, at de betaler deres regninger," sagde Stein Bagger.

Da Stein Bagger skulle fremvise samarbejdspartnere frem til Computerworld i forbindelse med Top 100, henviste han til fire firmaer - alle med med direkte eller indirekte tilknytning til Carl Freer og Mikael P. Ljungman.

Her blev it-firmaerne Media Power Inc. og eCommerce, der begge ejes direkte af Carl Freer og Mikael P. Ljungman således fremhævet af Stein Bagger, der dog også henviste til to andre selskaber.

De to andre firmaer han henviser til har indirekte bånd til svenskerne.

Dragon Phonix med url fra Hong Kong er partner med eCommerce og MMI Holding Ltd. er partner med Dragon Phonix.

Men på trods af, at Stein Bagger ligefrem, havde indgået et samarbejde med de to svenske herrer om et marketingstiltag til Lotusphere i januar, forsvarede direktøren altså samarbejdet.

Et samarbejde der ellers fik en ekspert i brandpleje til at hejse advarselsflaget.

IBM i klemme

IBM er også kommet i klemme i sagen, hvor Stein Bagger hiver de to forretningsfolk ind i rampelyset, når it-giganten store event i Orlando skal løbe af staben.

IBM ville for et par uger siden ikke direkte sige om selskabet ville have en alvorssnak med Stein Bagger vedrørende samarbejdet, men henviste til at man løbende vurderer samarbejdspartnere efter et "code of conduct".

"Forholdet til vores business partnere er reguleret af en kontrakt, der indeholder et afsnit om "Code of Conduct". Vi evaluerer løbende vores relationer med business partnere, men vi betragter denne proces som et internt forhold imellem IBM og den enkelte partner," lyder det fra pressechef Carsten Grønning fra IBM.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S