Bjarne Riis rystet efter IT Factory kollaps

Det var en påvirket Bjarne Riis, der her klokken 11 præsenterede sit cykelhold, som nu mangler den ene hovedsponsor

Artikel top billede

IT Factory skulle sammen med Saxo Bank næste år være hovedsponsor for Bjarne Riis' cykelhold. Men sådan kommer det nok ikke til at gå, efter at selskabet i dag er begæret konkurs. Og det kom også som et chok for Bjarne Riis, da han i dag skulle præsentere sit cykelhold for 2009.

"Det er klart, at jeg troede, at jeg skulle stå her på en anden måde, end det er tilfældet nu. Men sådan er livet. Det her skulle have været et andet pressemøde," indledte holdejer Bjarne Riis pressemødet, som blev transmitteret direkte på TV2 News.

Nyheden var ligeså ny for ham som for resten af den danske presse, og han erkender, at IT Factory nok ikke er på holdets trøjer næste år.

"Situationen er sådan, at IT Factory har problemer. Hvad der præcis sker, det er jeg ikke i stand til at forklare her. Sandsynligheden for, at IT Factory er på tøjet næste år, er minimal," fortalte Bjarne Riis.

Allerede nu sonderer Bjarne Riis terrænet for andre sponsorer.

"Nyheden er også ny for os. Det er begrænset, hvad vi ved, men vi er i gang med at finde nogle løsninger," sagde holdejeren.

Riis: Holdet fortsætter
Den tidligere Tour de France-vinder bedyrede, at holdet fortsætter på trods af IT Factorys kollaps.

"Vi har ikke tænkt os at give op. Vi skal videre. Vi har holdt et møde med Saxo Bank, og vi skal ud og finde en ny sponsor," sagde Bjarne Riis.

Han garanterede for holdets fremtidige eksistens.

"Vi har informeret vores staff og ryttere. Vi har fortalt, at vi ikke lukker. Vi fortsætter. Vi skal nok få det til at hænge sammen på den ene eller anden måde. Der er garanti for, at cykelholdet kører videre. Det er den besked, som alle har fået," forsikrede Bjarne Riis.

Efter at have gennemgået sponsorproblematikken gik holdejeren videre for at præsentere cykelholdet.

"Vi er her for at præsentere holdet," understregede Bjarne Riis over for pressen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland