Bjarne Riis rystet efter IT Factory kollaps

Det var en påvirket Bjarne Riis, der her klokken 11 præsenterede sit cykelhold, som nu mangler den ene hovedsponsor

Artikel top billede

IT Factory skulle sammen med Saxo Bank næste år være hovedsponsor for Bjarne Riis' cykelhold. Men sådan kommer det nok ikke til at gå, efter at selskabet i dag er begæret konkurs. Og det kom også som et chok for Bjarne Riis, da han i dag skulle præsentere sit cykelhold for 2009.

"Det er klart, at jeg troede, at jeg skulle stå her på en anden måde, end det er tilfældet nu. Men sådan er livet. Det her skulle have været et andet pressemøde," indledte holdejer Bjarne Riis pressemødet, som blev transmitteret direkte på TV2 News.

Nyheden var ligeså ny for ham som for resten af den danske presse, og han erkender, at IT Factory nok ikke er på holdets trøjer næste år.

"Situationen er sådan, at IT Factory har problemer. Hvad der præcis sker, det er jeg ikke i stand til at forklare her. Sandsynligheden for, at IT Factory er på tøjet næste år, er minimal," fortalte Bjarne Riis.

Allerede nu sonderer Bjarne Riis terrænet for andre sponsorer.

"Nyheden er også ny for os. Det er begrænset, hvad vi ved, men vi er i gang med at finde nogle løsninger," sagde holdejeren.

Riis: Holdet fortsætter
Den tidligere Tour de France-vinder bedyrede, at holdet fortsætter på trods af IT Factorys kollaps.

"Vi har ikke tænkt os at give op. Vi skal videre. Vi har holdt et møde med Saxo Bank, og vi skal ud og finde en ny sponsor," sagde Bjarne Riis.

Han garanterede for holdets fremtidige eksistens.

"Vi har informeret vores staff og ryttere. Vi har fortalt, at vi ikke lukker. Vi fortsætter. Vi skal nok få det til at hænge sammen på den ene eller anden måde. Der er garanti for, at cykelholdet kører videre. Det er den besked, som alle har fået," forsikrede Bjarne Riis.

Efter at have gennemgået sponsorproblematikken gik holdejeren videre for at præsentere cykelholdet.

"Vi er her for at præsentere holdet," understregede Bjarne Riis over for pressen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S