Tidligere Comway-sælger dømt for spionage

Tre måneders ubetinget fængsel lød dommen på, da Retten på Frederiksberg fandt en tidligere medarbejder hos distributøren Comway skyldig i industrispionage.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Tre måneder i fængsel koster det en tidligere medarbejder hos it-distributøren Comway, at han har spioneret mod sin tidligere arbejdsgiver - distributøren Frode Herløv A/S.

Den anklagede A blev tirsdag idømt tre måneders ubetinget fængsel, mens en nuværende Comway-medarbejder B blev frifundet.

Anklageren havde ellers krævet fire til seks måneders ubetinget fængselsstraf til begge tiltalte.

I sagen mod B var domsmændene ikke enige. Én af domsmændene ville dømme B efter anklageskriftet, mens de to øvrige gik ind for frifindelse. Det skriver Crn.dk.

Anmeldelse og ransagning

Sagen tog sin begyndelse sidste år, da politiet gennemførte en ransagning

Ransagningen kom i kølvandet på en politianmeldelse fra Frode Herløv, der i september sidste år blev opmærksom på gentagne indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

Indbruddene i Herløvs it-systemer betød, at de ubudne gæster kunne følge enkelte af selskabets medarbejderes arbejdsprocesser på både salgs- og indkøbssiden.

I løbet af et halvt år har Comway - ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system. Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

Frode Herløvs Jan Lippert fortalte sidste år Computerworld, at de ubudne gæster "kunne se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft."

Tilfreds anklager

De to anklagede havde ikke meget at sige efter byrettens afgørelse, mens anklager Marie Tullin ifølge Crn.dk udtrykte tilfredshed med dommen over A.

Anklageren erkendte, at det ikke var lykkedes at bevise, at den frifundne B personligt havde deltaget i spionagen mod Frode Herløv.

Comway Distribution A/S har tidligere betalt en bøde på 25.000 som ansvarlig virksomhed. Hverken anklagemyndigheden eller den dømte sælger har endnu taget stilling til, om de vil anke afgørelsen til Landsretten, skriver Crn.dk.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S