Tidligere Comway-sælger dømt for spionage

Tre måneders ubetinget fængsel lød dommen på, da Retten på Frederiksberg fandt en tidligere medarbejder hos distributøren Comway skyldig i industrispionage.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Tre måneder i fængsel koster det en tidligere medarbejder hos it-distributøren Comway, at han har spioneret mod sin tidligere arbejdsgiver - distributøren Frode Herløv A/S.

Den anklagede A blev tirsdag idømt tre måneders ubetinget fængsel, mens en nuværende Comway-medarbejder B blev frifundet.

Anklageren havde ellers krævet fire til seks måneders ubetinget fængselsstraf til begge tiltalte.

I sagen mod B var domsmændene ikke enige. Én af domsmændene ville dømme B efter anklageskriftet, mens de to øvrige gik ind for frifindelse. Det skriver Crn.dk.

Anmeldelse og ransagning

Sagen tog sin begyndelse sidste år, da politiet gennemførte en ransagning

Ransagningen kom i kølvandet på en politianmeldelse fra Frode Herløv, der i september sidste år blev opmærksom på gentagne indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

Indbruddene i Herløvs it-systemer betød, at de ubudne gæster kunne følge enkelte af selskabets medarbejderes arbejdsprocesser på både salgs- og indkøbssiden.

I løbet af et halvt år har Comway - ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system. Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

Frode Herløvs Jan Lippert fortalte sidste år Computerworld, at de ubudne gæster "kunne se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft."

Tilfreds anklager

De to anklagede havde ikke meget at sige efter byrettens afgørelse, mens anklager Marie Tullin ifølge Crn.dk udtrykte tilfredshed med dommen over A.

Anklageren erkendte, at det ikke var lykkedes at bevise, at den frifundne B personligt havde deltaget i spionagen mod Frode Herløv.

Comway Distribution A/S har tidligere betalt en bøde på 25.000 som ansvarlig virksomhed. Hverken anklagemyndigheden eller den dømte sælger har endnu taget stilling til, om de vil anke afgørelsen til Landsretten, skriver Crn.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S