Tidligere Comway-sælger dømt for spionage

Tre måneders ubetinget fængsel lød dommen på, da Retten på Frederiksberg fandt en tidligere medarbejder hos distributøren Comway skyldig i industrispionage.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Tre måneder i fængsel koster det en tidligere medarbejder hos it-distributøren Comway, at han har spioneret mod sin tidligere arbejdsgiver - distributøren Frode Herløv A/S.

Den anklagede A blev tirsdag idømt tre måneders ubetinget fængsel, mens en nuværende Comway-medarbejder B blev frifundet.

Anklageren havde ellers krævet fire til seks måneders ubetinget fængselsstraf til begge tiltalte.

I sagen mod B var domsmændene ikke enige. Én af domsmændene ville dømme B efter anklageskriftet, mens de to øvrige gik ind for frifindelse. Det skriver Crn.dk.

Anmeldelse og ransagning

Sagen tog sin begyndelse sidste år, da politiet gennemførte en ransagning

Ransagningen kom i kølvandet på en politianmeldelse fra Frode Herløv, der i september sidste år blev opmærksom på gentagne indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

Indbruddene i Herløvs it-systemer betød, at de ubudne gæster kunne følge enkelte af selskabets medarbejderes arbejdsprocesser på både salgs- og indkøbssiden.

I løbet af et halvt år har Comway - ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system. Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

Frode Herløvs Jan Lippert fortalte sidste år Computerworld, at de ubudne gæster "kunne se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft."

Tilfreds anklager

De to anklagede havde ikke meget at sige efter byrettens afgørelse, mens anklager Marie Tullin ifølge Crn.dk udtrykte tilfredshed med dommen over A.

Anklageren erkendte, at det ikke var lykkedes at bevise, at den frifundne B personligt havde deltaget i spionagen mod Frode Herløv.

Comway Distribution A/S har tidligere betalt en bøde på 25.000 som ansvarlig virksomhed. Hverken anklagemyndigheden eller den dømte sælger har endnu taget stilling til, om de vil anke afgørelsen til Landsretten, skriver Crn.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S