Tidligere Comway-sælger dømt for spionage

Tre måneders ubetinget fængsel lød dommen på, da Retten på Frederiksberg fandt en tidligere medarbejder hos distributøren Comway skyldig i industrispionage.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Tre måneder i fængsel koster det en tidligere medarbejder hos it-distributøren Comway, at han har spioneret mod sin tidligere arbejdsgiver - distributøren Frode Herløv A/S.

Den anklagede A blev tirsdag idømt tre måneders ubetinget fængsel, mens en nuværende Comway-medarbejder B blev frifundet.

Anklageren havde ellers krævet fire til seks måneders ubetinget fængselsstraf til begge tiltalte.

I sagen mod B var domsmændene ikke enige. Én af domsmændene ville dømme B efter anklageskriftet, mens de to øvrige gik ind for frifindelse. Det skriver Crn.dk.

Anmeldelse og ransagning

Sagen tog sin begyndelse sidste år, da politiet gennemførte en ransagning

Ransagningen kom i kølvandet på en politianmeldelse fra Frode Herløv, der i september sidste år blev opmærksom på gentagne indbrud i virksomhedens faktura-system i en periode fra marts til september.

Indbruddene i Herløvs it-systemer betød, at de ubudne gæster kunne følge enkelte af selskabets medarbejderes arbejdsprocesser på både salgs- og indkøbssiden.

I løbet af et halvt år har Comway - ifølge Frode Herløv - foretaget ikke mindre end 7.204 registreringer i virksomhedens it-system. Registreringerne fandt Frode Herløv frem til i en logfil.

Frode Herløvs Jan Lippert fortalte sidste år Computerworld, at de ubudne gæster "kunne se, hvad vi har solgt, til hvem, til hvilke priser og hvilken indtjening, vi har haft."

Tilfreds anklager

De to anklagede havde ikke meget at sige efter byrettens afgørelse, mens anklager Marie Tullin ifølge Crn.dk udtrykte tilfredshed med dommen over A.

Anklageren erkendte, at det ikke var lykkedes at bevise, at den frifundne B personligt havde deltaget i spionagen mod Frode Herløv.

Comway Distribution A/S har tidligere betalt en bøde på 25.000 som ansvarlig virksomhed. Hverken anklagemyndigheden eller den dømte sælger har endnu taget stilling til, om de vil anke afgørelsen til Landsretten, skriver Crn.dk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS