Skat sætter punktum for IBM's mareridts-år

ComputerViews: IBM har fået tæsk i 2008: Fyreseddel fra en af Danmarks vigtigste kunder og IT Factory koster op mod 300 millioner.

Artikel top billede

IBM har haft et dårligt år. Og her, mens året går på hæld, væltede to nye problemer ned over it-branchens gamle mastodont.

Midt i sidste uge kunne IBM opgøre sit krav til konkursramte IT Factory til 147 millioner kroner.

I fredags fik IBM så også en fyreseddel fra Skats system-moderniserings-projekt. En fyreseddel, som kommer til at koste IBM 149 millioner kroner.

Og mon ikke IBM's fyring fra det offentlige Danmarks største systemmodernisering vil spille ind i andres kunders vurdering af IBM: Begrundelsen fra Skat var kort sagt manglende tillid.

IBM's konkurrenter i CSC har fået både offentlig irettesættelse og skulle betale bod i samme projekt, men det har åbenbart ikke været tilstrækkeligt i forhold til IBM.

Med fyringen har Skat for første gang valgt at smide en stor leverandør på porten i et projekt.

IBM's forretninger med den svindel-anklagede direktør Stein Bagger har vi formentlig heller ikke hørt det sidste til. I hvert fald har IBM været meget sparsom med oplysningerne.

Toppen af isbjerget

Nu kunne man mene, at de to sager alene ville være nok til at give en administrerende direktør grå hår, men Lars Mikkelgaard-Jensen hos IBM har endnu flere grunde til at være glad for at se 2008 forsvinde i bakspejlet.

Da regnskabet for sidste år blev præsenteret, fik infrastruktur-investeringer skylden for, at den store it-virksomhed havde haft et meget dårligt år med underskud på 131 millioner kroner.

Allerede i begyndelsen af året fik IBM en lussing, da TDC dropppede IBM som leverandør til et enormt infrastruktur-projekt. Projektet er senere blevet barberet ned, men det var et hårdt slag for IBM at miste aftalen, der havde en værdi på to milliarder kroner.

Kort tid efter gik IBM bogstavelig talt i sort. En mareridtsdag i april gik IBM's datacentre ned, og en perlerække af danske virksomheder led under nedbruddet, som varede det meste af en dag.

Danske Banks kunder i Finland og forretningsdrivende, som skulle bestille mælk hos Arla, var bare to af mange grupper, der blev ramt.

Endelig er IBM i år blevet forbigået i flere aftaler, når den gamle samarbejdspartner A.P. Møller - Mærsk har købt it-ydelser og produkter. IBM mener dog, at det er en forventelig udvikling.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S