Statens nye it-sikkerhedsrådgivere udpeget

Tre it-konsulentfirmaer har skrevet kontrakt med staten om at levere it-sikkerhedsrådgivning de næste to år.

Artikel top billede

Tre virksomheder, Aggrit A/S, Deloitte Statsautoriseret Revisionsselskab og Devoteam Consulting A/S, skal fremover stå for statens it-sikkerhedsrådgivning.

Det blev besluttet af Økonomistyrelsen, som har stået for at indgå aftalerne, efter at have modtaget tilbud fra seks firmaer i slutningen af oktober i år.

"Vi har aldrig tidligere budt på statslige opgaver, så det er meget tilfredsstillende på denne måde at blive vejet og fundet tung nok til at levere rådgivning til staten inden for sikkerhedsområdet," siger Bo Thygesen, partner i Aggrit A/S, i en pressemeddelelse.

Strategisk bistand

Udbuddet omhandlede også aftaler om it-strategisk konsulentbistand, og her har Økonomistyrelsen valgt virksomhederne Capacent A/S, PA Consulting Group og Rambøll Management A/S, mens Deloitte og Devoteam Consulting også er repræsenteret på strategifronten.

Staten er dermed forpligtet til at købe it-konsulentbistand blandt disse virksomheder, hvis det bliver nødvendigt, de næste to år, med mulighed for forlængelse af yderligere to gange et år.

Aftalerne træder i kraft allerede 1. januar 2009.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS