Youtube er verdens næststørste søgemaskine

Med ansvaret for en fjerdedel af Googles søgninger, er Youtube større end Yahoo. Størstedelen af videoerne ses i arbejdstiden.

Artikel top billede

Google dominerer alt hvad der hedder søgemaskiner, og med Youtube under vingen, kan firmaet prale af at være både størst og næststørst inden for søgning.

Det viser tal fra det amerikanske analysehus comScores qSearch, som måler søgninger på tværs af branchen.

Fortsat dominans

På trods af, at Youtube slet ikke er nogen søgemaskine, placerer videotjenesten sig med 2,73 milliarder søgninger i november over Yahoo.

Søgningerne hos Youtube står samtidig for 25,4 procent af det samlede antal søgninger på Googles sider.

Overordnet set har Google haft 32,3 procent årlig fremgang med kernesøgninger, altså eksklusiv video- og kortsøgning, og har dermed en andel af søgemarkedet på 63,5 procent, mod Yahoos fremgang på 11,4 procent, svarende til en markedsandel på 20,4 procent.

Skruer op for definitionen

Tallene kommer kort efter Youtube indførte henholdsvis widescreen og HD-video i november, og senest i denne uge en større udgave af den berømte afspiller, som fylder næsten hele sidens bredde.

Overordnet set kan Youtube altså med god samvittighed erklære sig førende på videomarkedet, med over 5 milliarder videoafspilninger og 82 millioner unikke brugere i oktober måned ifølge Nielsen Online.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos