Youtube er verdens næststørste søgemaskine

Med ansvaret for en fjerdedel af Googles søgninger, er Youtube større end Yahoo. Størstedelen af videoerne ses i arbejdstiden.

Artikel top billede

Google dominerer alt hvad der hedder søgemaskiner, og med Youtube under vingen, kan firmaet prale af at være både størst og næststørst inden for søgning.

Det viser tal fra det amerikanske analysehus comScores qSearch, som måler søgninger på tværs af branchen.

Fortsat dominans

På trods af, at Youtube slet ikke er nogen søgemaskine, placerer videotjenesten sig med 2,73 milliarder søgninger i november over Yahoo.

Søgningerne hos Youtube står samtidig for 25,4 procent af det samlede antal søgninger på Googles sider.

Overordnet set har Google haft 32,3 procent årlig fremgang med kernesøgninger, altså eksklusiv video- og kortsøgning, og har dermed en andel af søgemarkedet på 63,5 procent, mod Yahoos fremgang på 11,4 procent, svarende til en markedsandel på 20,4 procent.

Skruer op for definitionen

Tallene kommer kort efter Youtube indførte henholdsvis widescreen og HD-video i november, og senest i denne uge en større udgave af den berømte afspiller, som fylder næsten hele sidens bredde.

Overordnet set kan Youtube altså med god samvittighed erklære sig førende på videomarkedet, med over 5 milliarder videoafspilninger og 82 millioner unikke brugere i oktober måned ifølge Nielsen Online.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job